Papa Franjo je nedavno pozvao lidere bogatih svjetskih demokracija da u prvi plan rasprava stave upotrebu vještačke inteligencije, upozorivši da moćna tehnologija nosi i opasnost od “pretvaranja ljudskih odnosa u obične algoritme”. 

Na udaru vještačke inteligencije i sam se našao nebrojeno puta, prikazivali su ga kako vozi motor, leti borbenim avionom, a najveću vidljivost dostigla je fotografija na kojoj papa nosi popularnu i skupocjenu Balenciaga jaknu.  

Na društvenim mrežama pronašli smo novi AI “uradak” koji targetira osamdesetsedmogodišnjeg papu. 

“Đavo mu dao zlato i moć a sutra će kada bude gorio u paklu da traži pomoć!”, navodi se u opisu fotografije koja prikazuje papu kako dodiruje/slaže zlatne poluge.

Osim na Fejsbuku ova fotografija našla se i na Telegramu gdje je ostvarila neuporedivo veću vidljivost. 

Fotografija je prilično uvjerljiva i nema nekih većih vizuelnih nedostataka, ali je ipak riječ o djelu vještačke inteligencije. 

To se može potvrditi na osnovu različitih alata za provjeru kompjuterski generisanog sadržaja. 

Takođe, na internetu, pretragom zvaničnih kanala komunikacije Svete stolica, medijskih i agencijskih izvještaja nije moguće pronaći ovu fotografiju, niti izvještaje koji upućuju da se nešto slično dogodilo.  

Raskrinkavanje je o dezinformacijama, lažnim vijestima i teorijama zavjere koje se “ispletene” sa ciljem diskreditacije pape Franja pisalo u više navrata

Zbog svega navedenog objave sa Fejsbuka i telegrama dobijaju ocjenu lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.   

In this article