Od kada su Italija i Amerika saveznici: Viralna Trampova izjava izvučena iz konteksta

34

Posljednjih mjeseci teško je na “prvu loptu” prosuditi da li su se određene izjave i postupci aktuelnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Donalda Trampa, zaista i dogodili ili potpadaju u kategoriju lažnih vijesti. 

Pojedini korisnici Fejsbuka su podijelili objavu (1, 2, 3, 4) (arhivirano) u kojoj se tvrdi sljedeće: 

“Trump je rekao da su Sjedinjene Države i Italija bili saveznici još od vremena starog Rima. Reakcija prevoditeljice je neprocjenjiva!”. 

Tramp nije izjavio da su SAD i Italija bili saveznici još od vremena starog Rima, a ova tvrdnja je viralna još od 2019. godine. 

Kako su tada ukazali američki fakt-čeking portali Snopes (arhivirano) i Newsweek (arhivirano) Tramp je tokom konferencije za novinare u oktobru 2019. godine, nakon sastanka sa italijanskim predsjednikom Serđom Matarelom, izjavio:  

„Sjedinjene Američke Države i Italija vezuje zajedničko kulturno i političko nasljeđe koje datira hiljadama godina unazad, do antičkog Rima“.  

Trampova izjava odnosi se na kulturno i političko nasljeđe, a ne na savezništvo koje je postojalo od antičkog doba. 

USA Today (arhivirano) je ukazao da su diplomatski odnosi dvije države uspostavljeni u 19. vijeku. 

“Sjedinjene Američke Države i Italija, naravno, nisu oduvijek bile saveznici. SAD i Italija su uspostavile diplomatske odnose 1861. godine, ali su se zemlje našle u ratu tokom Drugog svjetskog rata, kada se Italija pridružila Njemačkoj i Japanu u Silama Osovine koje su se suprotstavile Saveznicima predvođenim SAD-om. Italija i SAD su ponovo uspostavile diplomatske odnose nakon što se Italija povukla iz sukoba 1944. godine”. 

U istoj analizi, fakt-čekeri USA Today su pojasnili da je fotografija koja se dijeli u objavama, na kojoj se vidi Tramp sa prevoditeljkom, nastala zapravo tokom njegovog sastanka u Ovalnoj sobi sa Matarelom istog dana. 

Dakle, tvrdnja da je Tramp izjavio da su SAD i Italija saveznici još od antičkog Rima je netačna zbog čega objave ocjenjujemo ocjenom dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article