Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je rusku rezoluciju o borbi protiv glorifikacije nacizma, na prijedlog Trećeg komiteta GS, koji je usvojio rezoluciju početkom novembra, objavljeno je 11. decembra na sajtu UN (arhivirano). Za dokument je glasalo 119 zemalja, dok je 53 bilo protiv, među kojima su Ukrajina, SAD, Njemačka, Francuska, Kanada, Japan.
I baš kao što je to bio slučaj u novembru, ali i gotovo svaki put kada se ova rezolucija ranije pominjala, pojedini regionalni i domaći mediji su iskoristili ovu priliku da iznova manipulišu činjenicama i da Crnu Goru pokušaju predstaviti kao zemlju koja podržava nacizam.
“Skandalozno! Crna Gora na strani nacizma – glasala protiv ruske rezolucije”, piše Sputnik. (arhivirano)
“Neki se ne odriču prošlosti, drugi naknadno uz Hitlera: Ko je glasao protiv rezolucije o nacizmu”, piše RT Balkan (arhivirano) navodeći u tekstu da je Srbija “osvetlala obraz” Zapadnom Balkanu, dok je zanimljivo da je Crna Gora glasala protiv.
Pisanje regionalnih portala prenijeli su i IN4S (arhivirano), Borba (arhivirano), Portal 083 (arhivirano), a onda se naravno proširila i na društvenim mrežama (1,2,3, arhivirano: 1,2,3,).
Kako smo pisali i ranije, različite verzije rezolucije protiv veličanja nacizma nalazile su se pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija i godinama ranije. Iako ih predlaže više zemalja, njen glavni zagovornik je Rusija. Ona u jednom dijelu zaista osuđuje glorifikaciju nacizma ali zapravo ima i drugačije namjere, zbog čega je nijedna od zapadnih država nije podržala.
Predstavnici nekih zemalja i stručnjaci kažu da rezolucija nije pravi pokušaj Ruske Federacije da se bori protiv rasizma i diskriminacije, već je dio propagande da opravda svoj stav prema Ukrajini koji je prerastao u oružani sukob 2014. i invaziju u punom obimu 24. februara 2022, objavio je AFP. Da bi podstakao svoju tvrdnju o bliskim vezama Kijeva i neonacističke ideologije, Kremlj kao argument koristi ponavljanje ovog glasanja protiv rezolucije ili nacrta rezolucije.
SAD godinama glasaju protiv usvajanja ovog dokumenta, a još 2014 godine su kazali da razlozi za ovakav stav uključuju problem sa jezikom „koji bi se mogao tumačiti kao ograničavanje slobode govora i okupljanja”.
Predstavnik SAD, Edvard Hartni, u svom objašnjenju zbog čega glasa protiv ruskog prijedloga objasnio je da je Amerika ponosna što se u Drugom svjetskom ratu borila protiv Nacizma rame uz rame sa Sovjetskim savezom i da kategorički osuđuje svaki oblik Nacizma i Neonacizma.
„Rezolucija Ruske Federacije ne predstavlja ozbiljan pokušaj borbe protiv Nacizma, antisemitizma, rasizma ili ksenofobije, koji su svi užasne i neprihvatljivi. Naprotiv, Rusija pokušava da instrumentalizuje istoriju Holokausta i Drugog svjetskog rata kako bi opravdala agresiju. Ovo je loše zamaskiran pokušaj da se opravda ruska agresija na Ukrajinu“, rekao je Hartni.
I iz Evropske komisije objasnili su zbog čega ruski prijedlog nema podršku članica EU kao ni kandidata za članstvo među kojima je Crna Gora koja se takođe saglasila sa izjavom Evropske komisije.
„Radi se o slabo skrivenom pokušaju Rusije da promoviše sopstvenu, iskrivljenu verziju istorije pod maskom borbe protiv Neonacizma. Važno je sjetiti se da za mnoge evropske zemlje kraj Drugog svjetskog rata nije donio slobodu već dalju okupaciju i eksploataciju, više represije i zločina protiv čovječnosti od strane totalitarnih režima. Snažno osuđujemo politički motivisanu zloupotrebu antinacističkog narativa i nedvosmisleno odbijamo netačnu i pogrešnu upotrebu termina „denacifikacija“ kojim se opravdava ruska okrutna i ilegalna agresija na Ukrajinu“, saopšteno je iz Diplomatske službe EU (EEAS).
Članice EU ranije su osuđivale osudile rusku upotrebu tvrdnje o neonacizmu kao izgovor za aneksiju Krima 2014.
“Konačno, takođe smo snažno zabrinuti zbog pokušaja glavnog sponzora [teksta] da zloupotrebi važan cilj borbe protiv neonacizma u kontekstu tekućih kriza u Ukrajini. Glavni sponzor je 2014. godine prekršio međunarodno pravo i osnovne principe UN-a, što je dovelo do nezakonite aneksije jednog dela suverene države, pod izgovorom borbe protiv neonacizma,” navodi EU.
Dakle, pomenute zemlje, među kojima je i Crna Gora, nijesu glasale za rezoluciju jer je vide kao dio ruske propagande i sredstvo obračuna Rusije sa Ukrajinom.
Iz tog razloga, pisanje označenih medija, kao i objave na društvenim mrežama ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.
Edit: 13.1.2025.
Portal Borba objavio je ispravku u svom origanalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.