Razorna vatrena stihija koja je pogodila Kaliforniju odnijela je najmanje 28 života i uništila imovinu vrijednu nekoliko milijardi dolara. Osim toga, postojala je prijetnja da u plamenu nestanu i znamenitosti poput znaka Holivuda, ali i da se mnoge poznate lokacije i zgrade pretvore u ruševine.
Baš kao i u sličnim kriznim situacijama, izvještavanje o ovom događaju pratile su brojne dezinformacije koji su uključivale objavljivanje i dijeljenje fotografija i video snimaka koji nijesu aktuelni ili nijesu uopšte zabilježeni u Kaliforniji.
A prste je “umiješala” i vještačka inteligencija.
To pokazuje i sljedeći primjer objave koja je preplavila društvene mreže, prije svega Fejsbuk (1, 2, 3, 4) ali i Treds (1; arhivirano)
U objavama je podijeljena fotografija za koju se navodi na da je nastala u Kaliforniji, te da prikazuje crkve koja je ostala netaknuta uprkos vatrenoj stihiji koja je okružila.
“Pravoslavna crkva u Kaliforniji, gde već danima bukte požari, stoji kao bastion ljubavi, vere i nade”, navodi se u opisu koji prati fotografiju.
Fotografija je objavljena i u pojedinim medijima (arhivirano).
Međutim, postoji više dokaza koji upućuju na to da je riječ o fotografiji koja je kompjuterski generisana ili izmijenjena.
To između ostalog potvrđuju i pretrage na različitim programima za prepoznavanje AI fotografija, poput sajta Hive Moderation.
Ukoliko se detaljno pogleda fotografija može se primijetiti da su boje na fotografiji prenaglašene, kao i da su na par mjesta potpuno razlivene, te da objekat i njegova krovna konstrukcija nijesu jasno oivičeni.
Da je u pitanju AI fotografija utvrdili su i brojni svjetski faktčeking sajtovi (1,2,3,4,5).
Portal Logiically Facts piše da pretraga po ključnim riječima i pretraga obrnutih fotografija nisu otkrili nijednu drugu fotografiju ove crkve koja je preživjela požare.
“Fotografija ukazuje da se crkva navodno nalazi blizu obale, ali pretraga na Gugl mapama pokazuje da nema takvih crkava koje se nalaze pored plaže u oblastima Malibua, Pacifik Palisadesa i Los Anđelesa koje su zahvaćene požarima”, navodi se u njihovoj analizi.
Posljednjih dana Raskrinkavanje je u nekoliko navrata pisalo o sličnim dezinformacijama.
Dakle, na osnovu gore nevedenih činjenica jasno je da je riječ o sadržaju koji je nastao uz pomoć vještačke inteligencije, zbog čega medijske, ali i objave na društvenim mrežama dobijaju ocjenu lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.