Putovanja u države Evropske unije (EU) od novembra će izgledati drugačije.
Novi ulaz-izlaz sistem (EES) zamijeniće pečat u pasošu, a uzimanje biometrijskih podataka poput fotografije lice i otisaka prsta služiće za izgradnju biometrijskog profila za sve putnike iz trećih zemalja koji ulaze u EU.
Ova pravila su poslužila za širenje različitih teorija, a akter jedne je osnivač Majkrosofta, Bil Gejts. Više korisnika Fejsbuka podielilo je tekst portala Epoha, čiji naslov glasi: (1, 2, 3, 4)
“Kako stvari stoje EU će početi deportirati posjetitelje koji nemaju digitalnu iskaznicu Billa Gatesa”.
U naslovnoj konstrukciji i u lidu teksta je novi sistem okarakterisan kao “digitalni pasoš Bil Gejtsa”.
“Europska unija najavila je planove za deportaciju posjetitelja koji odbiju nositi digitalnu putovnicu Billa Gatesa kada uđu u blok.
Automatizirani sustav granične kontrole, poznat kao Entry-Exit System (EES), prikuplja biometrijske podatke uključujući otiske prstiju, slike lica te datum i mjesto ulaska i izlaska.”
Pravila putovanja u šengensku zonu nemaju nikakve veze sa Bil Gejtsom.
Zakon o uvođenju ovog sistema usvojen je u Evropskom parlamentu još 2017. godine, a nakon više odlaganja, počeće da se primenjuje 10. novembra ove godine.
Ulaz-izlaz sistem (eng. entry/exit system (EES) je elektronski sistem koji omogućava evidentiranje informacija o ulasku i izlasku građana koji dolaze u šengenski prostor. Ovaj sistem registruje kada osoba uđe ili izađe iz države, kao i informacije o njegovom boravku.
Glavni cilju uvođenja ovog sistema jeste ukidanje pečatiranje pasoša, uvođenje centralizovanog sistem unutar država članica EU, kao i povećavanje bezbjednost granica.
Službenik na granici će provjeravati podatke u sistemu, nakon čega će propustiti putnika ili mu odbiti pristup zemljama Šengena ukoliko za to postoji opravdan razlog.
Podaci iz EES-a mogu uticati na odluke o ulasku u Šengen zonu u slučaju da osoba ostane duže nego što je dozvoljeno, u slučaju da podaci u EES-u nis u skladu sa viznim zahtjevima (na primjer, ako osoba nije ispunila sve uslove za vizu ili je viza istekla), ukoliko postoje bezbjedonosne prijetnje, odnosno ukoliko podaci ukazuju da je osoba povezana sa bilo kojim nelegalnim aktivnostima, ili ako su putni dokumenti lažni ili sadrže nepravilnosti.
Izostanak “digitalnog pasoša Bil Gejtsa” svakako ne spada u listu opravdanih razloga za odbijanje pristupa državama u šengen zoni, niti za deportaciju.
Iz tog razloga, objave ocjenjujemo ocjenom dezinformacija.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.