Nisu svi Njemci u AfD-u: Manipulacije o raspuštanju EU 

1039

Desničarska partija Alternativa za Njemačku (AfD) proslavila je deset godina postojanja. U tom periodu, kako prenose njemački mediji, ima razloga za zadovoljstvo: brojke rastu, a predviđa im se i najbolji rezultat na izborima u dvije federalne države naredne godine. Ipak, AfD je za sada daleko od upravljanja Njemačkom, pa samim tim njeni stavovi ni u kom slučaju ne mogu biti interpretirani kao zvaničan stav zemlje.  

Baš tako su regionalni mediji, pozivajući se na Sputnjik, pokušali da okarakterišu program AfD za evropski parlament. Na jednom portalu pojavio se naslov:  

KRAJ EU: Nemci traže raspuštanje EU 

Autor se poziva na tekst Welt-a, koji jeste pisao o AfD-ovom programu, ali uz potpuno drugačiji naslov:

Nedemokratski konstrukt – šefovi AfD-a žele da raspuste Evropsku Uniju

U daljem tekstu ovog portala jasno je naznačeno da nije cijela njemačka država ta koja traži raspuštanje EU, već da se radi o programu AfD, što je Welt u inicijalnom članku naglasio od prvog slova. 

Njemačka i EU 

Nasuprot ovakvim pisanjima, njemački kancelar Olaf Šolc je prethodno ponovio da je potrebna uvećana, reformisana EU, otvorena ka budućnosti. Tom prilikom, između ostalog je poručio:  

“Prvo, budućnost Evrope je u našim rukama. Drugo, što je Evropa ujedinjenija, lakše ćemo sebi obezbijediti dobru budućnost. I treće – ne manje, već više otvorenosti i više saradnje je na dnevnom redu.” 

Njemački mediji pišu da Šolcova koaliciona vlada ne uživa veliku popularnost. Četiri od pet Njemaca kažu da ne radi dobar posao, pa je popualrnost njegovom SPD-u, na osnovu anketa, pala na 18 odsto, što je isto onoliko koliko se kotira i AfD trenutno. Nezadovoljstvo radom Šolcove vlade svakako ide u prilog AfD-u, ali u jednačinu treba uvrstiti i CDU sa CSU-om, koji trenutno stoje najbolje sa oko 29 odsto podrške. 

Svakako, ako ne bude većih turbulencija, Njemci će na birališta za Bundestag tek 2025. AfD do tada ima vremena da još zbije redove, ali teško da će doći u situaciju da upravlja jednom od najjačih zemalja Evropske Unije, jer je njen koalicioni potencijal mali, najprije zbog desničarskih stavova. Bar je tako do sada bilo

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjene – manipulisanje činjenicama i klikbejt.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

In this article