Džo Bajden. Još malo predsjednik Sjedinjenih Država, ali i čovjek koji je pravio gafove i kojem su pripisivani gafovi za koje nije bio kriv. Raskrinkavanje je o njemu toliko pisalo, da se tekstovi više ne mogu ni pobrojati. Posljednji put prije par dana kada smo dokazivali da nije “sebe nazvao svojim mužem”. 

Nije prošlo dugo, imamo novi hit, u kojem se kaže: (arhivirano: ovdje

Bajden se opet pokvario: „Upravo su mi isključili… Ovde nema struje 

Međutim, nije se pokvario Bajden, već “idiot”, odnosno teleprompter, odnosno uređaj sa kojeg visoki zvaničnici čitaju pisane govore. O tome su izvijestili i mediji. Sky piše: (arhivirano: ovdje

“Teleprompter predsjednika Bajdena je očigledno doživio kratak spoj u utorak tokom jednog od njegovih posljednjih govora… primoravši ga da konsultuje papirne bilješke kako bi nadoknadio tehničke poteškoće. 

 „Jedna od stvari koje se ovdje dešavaju – upravo su mi isključili… izgubio sam struju ovdje…“, rekao je Bajden, vidno zatečen samo 10 minuta nakon svog govora u Institutu Brukings u Vašingtonu.” 

Isto je prenio i New York Post, koji je objavio i video na Jutjubu, pod nazivom: (arhivirano: ovdje

Bajdenov teleprompter pretrpio kratak spoj tokom govora u kojem je preuzimao odgovornost za slabašan seoski internet visoke brzine 

Sky dalje piše da je 82-godišnji predsjednik nastavio da improvizuje dio svog 30-minutnog govora, ali svakako je uspio na kraju nekako da završi govor i da poruči da svom nasljedniku ostavlja jaku ekonomiju.  

Dakle, čak i na zalasku karijere i na samom kraju mandata, Džo Bajden se predstavlja kao senilan i nesposoban čovjek na čelu jedne od najjačih zemalja na svijetu. Međutim, ovoga puta to nije slučaj. Čovjek se samo požalio na tehničke smetnje. 

Zbog toga, sporna objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.