U proteklih nekoliko nedjelja, mediji u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i širom svijeta izveštavaju o ponovnom porastu slučajeva koronavirusa. Ove vijesti su izazvale reakcije (arhivirano ovdje) na društvenim mrežama, gdje su pojedinci i grupe koje propagiraju teorije zavjere ponovo aktivne, sugerišući svojim komentarima na te vijesti da je situacija izmišljena ili preuveličana:
K0r0na se POVAMPIRILA……..
S0t0njare su izgleda spremne za PLANdemiju 2……
Onaj prvi deo se dobro pokazao,bila potražnja velika, bila velika gledanost i normalno je da sledi nastavak….
Smejali ste se onim Australijancima što su došli sa brnjicama u Pariz…
Da li ste spremni za novi igrokaz……
Šta li su nam sada spremili…
Pelcovanih je mnogo među nama….
…oni su ranjivi……
Širenje koronavirusa nije prestalo
Prije svega, važno je naglasiti da širenje koronavirusa nikada nije potpuno zaustavljeno. Iako su mjere poput vakcinacije i nošenja maski značajno smanjile broj slučajeva, virus je i dalje prisutan. Novi sojevi virusa, promjene u ponašanju ljudi tokom ljeta, putovanja i okupljanja su faktori koji doprinose ponovnom porastu broja oboljelih. Stoga, trenutni porast slučajeva nije iznenađujući, već očekivan.
Na primjer, u decembru 2023. i januaru 2024. godine, zabilježen je veliki broj slučajeva obolijevanja od ovog virusa širom svijeta, što se može vidjeti iz podataka Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u njihovom redovnom mjesečnom izvještavanju o COVID-19 epidemiji na globalnom nivou (arhivirano). Prema izvještaju SZO:
“Globalno, broj novih slučajeva povećan je za 4% tokom 28-dnevnog perioda od 11. decembra 2023. do 7. januara 2024. u poređenju s prethodnim 28-dnevnim periodom, sa preko 1,1 milion novih slučajeva. Broj novih smrtnih slučajeva smanjen je za 26% u poređenju s prethodnim 28-dnevnim periodom, sa 8700 novih smrtnih slučajeva. Do 7. januara 2024. prijavljeno je više od 774 miliona potvrđenih slučajeva i preko sedam miliona smrtnih slučajeva globalno. Tokom perioda od 11. decembra 2023. do 7. januara 2024, novi prijemi u bolnice i intenzivne jedinice za COVID-19 zabilježili su ukupno povećanje od 40% i 13%, sa preko 173 000 i 1900 prijema”, navodi se u izvještaju.
Podaci iz Crne Gore i svijeta
U Crnoj Gori, laboratorije su u julu registrovale pet puta više slučajeva koronavirusa u odnosu na jun, a porast obolijevanja u ljetnjim mjesecima epidemiolozi pripisuju češćim putovanjima i boravku u klimatizovanim prostorijama. Tokom prošlog mjeseca zabilježeno je 629 slučajeva pozitivnih na koronavirus, dok su u maju registrovana svega 34 slučaja. Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) su kazali da se tokom prethodna dva mjeseca bilježi porast broja laboratorijski potvrđenih slučajeva infekcije, naglašavajući da mutacije virusa povećavaju njegovu sposobnost prenošenja i zaobilaženja prethodno stečenog imuniteta.
I na drugoj strani svijeta, u Kaliforniji, nivo koronavirusa u otpadnim vodama dostigao je nivoe koji nisu viđeni ljeti od 2022. godine, što ukazuje na široko i pogoršano širenje COVID-19. Prema federalnim podacima, koronavirus u otpadnim vodama rapidno raste, što signalizira povećanje broja slučajeva i ozbiljnost situacije. Dr. Elizabeth Hudson, regionalni šef za infektivne bolesti u Kaiser Permanente Southern California, je ovo ipotvrdila za Los Angeles Times.
“Svjedočimo definitivnom porastu,”, rekla je ona, ističući da su nivoi koronavirusa u otpadnim vodama i dalje u porastu.
Ovaj najnoviji talas je uglavnom izazvan varijantama poznatim kao FLiRT – zbirkom vrlo prenosivih varijanti koje su nadmašile dominantni soj iz prošle zime, JN.1. Posebno je varijanta KP.3.1.1 iz FLiRT grupe izazvala zabrinutost zbog svoje brzine širenja. Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) procjenjuju da je ta varijanta činila 17.7% uzoraka koronavirusa na nacionalnom nivou tokom dvonedeljnog perioda koji je završen 20. jula, što je značajan porast u odnosu na 6.8% iz prethodnog perioda.
“Ovim tempom rasta, ta varijanta će vjerovatno postati sve dominantnija u narednim sedmicama,” rekla je Hudson. “Nažalost, mislim da ćemo vidjeti mnogo više slučajeva”.
Prema CDC-u, nivo koronavirusa u otpadnim vodama u Kaliforniji su već tri uzastopne sedmice na vrlo visokom nivou. Trideset sedam država i Distrikt Kolumbija – dom za skoro tri četvrtine Amerikanaca – imaju ili visoke ili vrlo visoke nivoe koronavirusa u otpadnim vodama.
Olimpijske igre Pariz 2024
Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine, više od 40 sportista testirano je pozitivno na COVID-19, što je dodatno naglasilo globalni porast slučajeva. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izvijestila je da virus koji izaziva pandemiju COVID-19 i dalje cirkuliše, te da zemlje moraju poboljšati svoje sisteme odgovora kako bi se izborile sa ovim novim talasom.
Među zaraženim sportistima je i britanski plivač Adam Pity, koji je imao pozitivan test dan nakon osvajanja srebrne medalje u disciplini 100m prsno. Njegov tim je saopštio da se nije osjećao dobro, što je rezultiralo testiranjem i pozitivnim nalazom. Australijska plivačka nada, Lejni Palister, morala je da se povuče iz discipline 1500m slobodno zbog iste bolesti.
“Podaci iz 84 zemlje pokazuju da je procenat pozitivnih testova na SARS-CoV-2, virus koji izaziva COVID-19 u porastu već nekoliko sedmica”, izjavila je Maria Van Kerkove, direktorica za pripremu i prevenciju epidemija i pandemija pri SZO.
Štaviše, nadzor otpadnih voda – koji obično pruža dvonedjeljnu do tronedjeljnu najavu povećanja broja slučajeva – sugeriše da je cirkulacija SARS-CoV-2 ,,dva do 20 puta veća nego što je trenutno prijavljeno,” dodala je Van Kerkhove na konferenciji za novinare, komentarišući situaciju na OI u Parizu.
Teorije zavjere i njihova štetnost
Teorije zavere o „povampirenju“ koronavirusa i „plandemiji“ ne samo da su netačne, već i opasne. One mogu dovesti do zanemarivanja preporučenih mjera zaštite, povećanog širenja virusa i dodatnog opterećenja zdravstvenog sistema. Izuzetno je važno osloniti se na naučne dokaze i informacije koje dolaze od stručnjaka i relevantnih zdravstvenih institucija.
Dakle, porast broja slučajeva koronavirusa tokom ljeta nije rezultat zavjere, već prirodna posljedica kontinuiranog prisustva virusa i promjene u ponašanju ljudi.
Shodno tome, ova objava dobija ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.