Za širenje bilo kakve netrepeljivosti, a naročito vjerske, vještačka inteligencija (AI) je jako oružje u rukama onih kojima je to naum.
Jedna fotografija generisana uz pomoć AI tehnologija postala je viralna na društvenim mrežama. Na njoj se vidi trošna kuća na selu, navodno pripadnici bosanskohercegovačke Državne agencije za istrage i zaštitu SIPA pod punim naoružanjem, a naspram njih ljudi sa lisicama na rukama, koji bi valjda trebalo da budu islamski fundamentalisti, teroristi, šta li već. Fotografiju prate navodi: (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) (arhivirano: 1, 2)
Nije Pakistan, ovo je danas Krupa
Ovo je Bosanska krupa danas ali više liči na Avganistan nekad!
Upozorenje za nas da sedimo na buretu baruta i da komšije, čije su vlasti neprijateljski nastrojeni prema Srb, a koje ustaša vUčić i patrijah vole, posebno postojbinu Murata! Nijedan narod nije loš, loši su samo političari!!!
Ne zaboravimo na duhovni KOSOVSKI BOJ!
Po svemu sudeći, fotografija je potekla (arhivirano: ovdje) sa mreže X i naloga Bog i batina, gdje je za svega tri dana prikupila više od 230 hiljada pregleda. Međutim, prikupila je i bijes X zajednice, jer su korisnici u komentarima ukazali na to da se radi o vještačkoj inteligenciji. Korisnici su istakli standardne nelogičnosti AI uradaka, kao što su nesrazmjerne i čudne ruke navodnih uhapšenih, kao i lica navodnih specijalaca.
Da li je u pitanju vještačka inteligencija ili stvarna fotografija – potražili smo pomoć od alata koji raspoznaju kompjuterski generisane proizvode. Odgovor je da je fotografija navjerovatnije nastala uz pomoć programa DALL-E.
Fotografija se nadovezuje na napad (arhivirano: ovdje) na policijsku stanicu koji se jeste dogodio u Bosanskoj Krupi, kada je jedan policajac ubijen, a drugi ranjen. Napad je izvršio 15-godišnjak i označen je kao teroristički čin. U opsežnoj operaciji nakon toga uhapšeno je (arhivirano: ovdje) osam osoba. U pretrazi fotografija na Guglu, po pojmovima “hapšenje Bosanska Krupa” može se pronaći mnogo njih, ali ne i ona iz spornih objava.
Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.