Ni ovaj snimak ne prikazuje “uključivanje kemtrejlsa”, već tehniku zasijavanja oblaka 

124

Sjećate li se priče o kemtrejlsima? 

Kao što je Raskrinkavanje pisalo više puta: termin kemtrejls (eng: chemtrails) dio je teorije zavjere koja tvrdi da vlade ili privatne korporacije koriste avione za namjerno raspršivanje toksičnih supstanci iz vazduha. Međutim, naučne institucije širom svijeta jasno su odbacile ovu teoriju, objašnjavajući da su tragovi iza aviona zapravo kondenzacioni tragovi (contrails).   

Ovi tragovi se sastoje od ledenih kristala ili vodenih kapljica koje nastaju kao prirodna pojava kada vlažni izduvni gasovi iz avionskih motora dođu u dodir sa hladnim vazduhom na visokim nadmorskim visinama.” 

Ipak, teorije da nas neko truje iz vazduha ne jenjavaju. Na društvenim mrežama viralan je video, u kojem se vide ljudi u avionu i manje rakete na njima, za koji se kaže: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3

Evo kako se u avionu uključuju chemtrailsi. 

Samim pregledom videa jasno je da se ne radi o “uključivanju kemtrejlsa”. U ispisu preko snimka piše: 

“Ovo je proces zasijavanja oblaka u UAE. Ovaj proces pomaže povećanju padavina za oko 10%. Dakle, šta je zapravo unutar ovih raketa: sadrže kalijum hlorid, natrijum hlorid i magnezijum.“ 

I o tehnici zasijavanja oblaka već smo pisali. Radi se o tehnici vještačkog izazivanja kiše u bezvodnim područjima, kao što su gorepomenuti Ujedinjeni Arapski Emirati:  

“Zasijavanje oblaka (eng. cloud seeding) zapravo predstavlja tehniku modifikacije vremena koja poboljšava sposobnost oblaka da proizvode kišu ili snijeg, uvodeći sitna ledena jezgra u određene vrste oblaka ispod tačke smrzavanja, objašnjeno je na sajtu Desert Research Institute (arhivirano: ovdje), instituta koji se bavi istraživanjima u oblasti životne sredine.” 

U brojnim svjetskim medijima mogu se pogledati fotografije i snimci, nalik onima iz videa iz objave – avioni koji nose rakete punjene hemikalijama, koje pomažu zasijavanju oblaka. (arhivirano: 1, 2, 3).

Prethodno smo pisali i da metoda zasijavanja oblaka nije bez kontroverzi. Ali, to nije poenta ovog teksta. Poenta je da se u videu, odnosno njegovom opisu, govori o zasijavanju oblaka u Emiratima, a ne o kemtrejlsima. 

Zbog svega navedenog, sporne objave dobijaju ocjenu – dezinformacija i teorija zavjere. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article