Ni hajka, ni novi atentat: U blizini Trampa nije pronađen eksploziv  

64

Izborni dan u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) sve je bliži, a preizborna kampanja se intenzivira. 

Bivši predsjednik i republikanski kandidat, Donald Tramp održao je miting u srijedu, 18. septembra na Long Ajlendu.  

Brojni domaći i regionalni portali poput Mondo.me, Mondo.rs, B92, Buka, Etto.ba, Avaz.ba, Toktv.ba, Banjaluka.net, Tvk3.info, 072info.com objavili su da je tokom tog mitinga pronađen eksloziv, insinuirajući da je bio planiran i drugi atentat na Trampa od početka kampanje. 

“Novi atentat na Trampa? Pronađen eksploziv blizu mesta gde se održava miting 

Nastavljena hajka na trampa: Pronađen eksploziv blizu mjesta gdje se održava miting 

Trampe, crno ti se piše: Pronađen eksploziv; oglasio se šerif” – neki su od naslova regionalnih portala. 

Tramp je održao predizborni miting 18. septembra na Long Ajlendu u Njujorku kako bi ojačao podršku u državi koja je ključna za republikanace da zadrže kontrolu nad Predstavničkim domom. 

Tvrdnja da je policija pronašla eksploziv u blizini mjesta gdje je Tramp održao miting pojavila se nekoliko sati prije događaja na platformi X, a zatim se drastičnom brzinom proširila nakon što je šerovao Ilon Mask. 

Ipak, tvrdnja je bila lažna, saopštila je Policijska uprava okruga Nasau. 

“Navodi da je pronađena eksplozivna naprava u areni Nasau su lažni”, objavljeno je na zvaničnom nalogu policije iz okruga Nasau na platformi X. 

Policija jeste reagovala na “sumnjivi incident” u tom području, ali je komandir policije okruga Nasau, Patrik Rajder, u izjavi za javnost razjasnio da su navodi o eksplozivima „neutemeljeni“.  

Rajder je dodao i da je osoba koja je podnijela lažnu prijavu privedena. 

Brojni strani fakt-čekeri i svjetski mediji su objavili da su informacije o pronađenom eksplozivu u blizini mjesta gdje je Tramp trebalo da održi miting netačne. 

Objavama dajemo ocjenu dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article