Neki regionalni mediji odavno su razradili klikbejt tehnike koje im donose čitalaštvo, a koje su sadržane u nepreciznim interpretacijama događaja, nepotpunim naslovima isl. Ako uzmemo u obzir da se ispod takvih sadržaja gomilaju komentari i raspreda o raznim ishodima, onda se može reći da je ova tehnika djelotvorna.
I djeci je jasna podjela svijeta na zapad i istok, odnosno nesuglasice koje imaju SAD i Rusija. Ako se te dvije sile stave u kontekst potencijalnog sukoba, onda se dobija narativ koji može biti opasan.
Portal B92 objavio je naslov:
Neviđena drama na nebu: Američki lovci krenuli na ruske Su-35?
Post na Fejsbuku prati tekst:
Počinje sukob?
Niti su američki lovci krenuli na ruske Su-35, niti počinje sukob dvije od najjačih zemalja na svijetu, koji bi potencijalno bio kataklizmičnih proporcija.
Dvije strane odavno pokazuju mišiće i susrijeću se na nebu, krše vazdušne prostore drugih zemalja itd. Ovog puta je čak i Russia today o susretu lovaca pisao “blaže” od B92:
“Dva borbena aviona F-35 međunarodne koalicije predvođene SAD proletjela su u ponedjeljak opasno blizu ruskog aviona Su-35 iznad južne Sirije, izjavio je Vadim Kulit, zamjenik šefa Centra za pomirenje suprotstavljenih strana u Siriji pri Ministarstvu odbrane Rusije.
Ruski vojni zvaničnik je dodao da su koalicioni dronovi prekršili protokole za deeskalaciju konflikta devet puta u posljednja 24 sata.”
Da u pitanju nije ništa novo govori i podatak iz sredine jula kada je, kako piše AP, ruski lovac Su-35 proletio toliko blizu američkog MC-12 da je izazvao turbulenciju. I to je samo jedan od primjera…
S obzirom na sve navedeno, objava portala B92 dobija ocjene pristrasno izvještavanje i klikbejt.
Ocjenu “Pristrasno izvještavanje” dobija medijski izvještaj za koji se može jasno utvrditi da favorizuje činjenice, stavove i zaključke koji odgovaraju određenom narativu, često ne poštujući pravilo kontaktiranja druge strane kada se radi o tvrdnjama koje su štetne po nečiji ugled, ili koje određene aktera prikazuju u negativnom svjetlu. Jedan od oblika pristrasnog izvještavanja je i selektivno prikazivanje činjenica, gdje se ističu činjenice koje idu u prilog određenoj tezi, dok se činjenice koje je ne potvrđuju tendenciozno izostavljaju.
Ovakve medijske izvještaje uglavnom prati i vrlo emocionalan način pisanja. Oni mogu i ne moraju biti netačni, ali po pravilu ne prikazuju cijelu sliku i sve strane priče, već predstavljaju samo one činjenice koje odgovaraju preferiranom narativu.
Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti.