Nema dokaza da pametni satovi ugrožavaju naše zdravlje

259

Pametni satovi postali su nezaobilazan dio modernog načina života, nudeći razne funkcionalnosti, uključujući i praćenje sna. Međutim, neki online portal, poput Epohe (arhivirano), nedavno su počeli širiti tvrdnje da su pametni satovi opasni zbog „visokog nivoa zračenja“ koje, prema ovim izvorima, može štetiti ljudskom zdravlju, a nije izostala ni objava na Facebook-u (1, 2) (arhivirano 1, 2). 

Da li ste znali da pametni satovi imaju opciju praćenja sna? To uključuje: 

1. Trajanje svake faze sna. 

2. Ukupno vrijeme provedeno u snu. 

3. Kvalitet sna (na osnovu kombinacije svih faktora). 

4. Procjene poput “učinkovitosti sna” ili “koliko ste se dobro naspavali”. 

Eto, kada se probudite možete znati kako ste spavali, potrebno je SAMO da držite pametni sat na ruci.  

Zanimljivim funkcijama TJERAJU vas da držite povišen pulsirajući izvor radio zračenja tokom čitave noći na ruci, izvor koji zrači VIŠE od mobilnih telefona.  

EM zračenje svuda oko nas i direktno na ruci čak i tokom sna, to ja pravi zgoditak da svojom glupošću i neznanjem ubijate sami sebe.  

Majstori za otkrivanje bolesti i liječenje istih otrovima ostaju majstori, budale ostaju budale. 

Razumijevanje elektromagnetnog zračenja pametnih satova 

Pametni satovi, kao i mnogi drugi moderni uređaji, koriste niskofrekventne radio signale za bežično povezivanje s drugim uređajima poput mobilnih telefona. Ovi signali omogućavaju pametnim satovima da komuniciraju putem Bluetootha ili WiFi mreže. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) iznosi niz naučnih činjenica (arhivirano) koje objašnjavaju da radiofrekventno zračenje koje pametni satovi emituju spada u nejonizirajuće elektromagnetno zračenje, koje nema dovoljno energije da promijeni strukturu ćelija u našem organizmu. 

Elektromagnetno zračenje dijeli se na dvije osnovne vrste: nejonizujuće i jonizujuće. Jonizujuće zračenje, kao što su X-zraci i gama zraci, ima vrlo visoku energiju i dokazano može uzrokovati štetu na ćelijama i DNK, te su stoga strogo regulisani u medicinskoj i industrijskoj upotrebi. Nasuprot tome, nejonizujuće zračenje, koje uključuje i radiofrekventno zračenje pametnih satova, nema takvu energiju i uobičajeno se koristi u svakodnevnim uređajima. 

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), zajedno s drugim relevantnim tijelima, poput Međunarodne komisije za zaštitu od neionizujućeg zračenja (ICNIRP) (arhivirano) dugi niz godina prati uticaj niskofrekventnog zračenja na zdravlje ljudi. Prema SZO-u, nema pouzdanih dokaza da niskofrekventno elektromagnetno zračenje predstavlja opasnost za ljudsko zdravlje (arhivirano). Kroz decenije istraživanja objavljeno je preko 25.000 studija, a konsenzus naučne zajednice je da niskofrekventno zračenje, poput onog iz pametnih satova, ne izaziva dugoročne štetne efekte. 

Iako je izloženost visokofrekventnim zračenjima (poput X-zraka) zaista povezana s rizicima po zdravlje, nije isto za radiofrekventno zračenje niske frekvencije koje koriste pametni satovi. Ova vrsta zračenja nije dovoljno snažna da izazove biološke promjene opasne za zdravlje, a trenutne smjernice za upotrebu ovih uređaja osiguravaju sigurnost korisnika. 

Pogrešno shvatanje bioloških efekata 

Važno je razlikovati biološke efekte od štetnih efekata. Biološki efekat znači da tijelo odgovara na određeni stimulans ili promjenu u okruženju, ali to ne znači automatski da će ta promjena imati negativan uticaj na zdravlje. Primjera radi, aktivnosti poput čitanja ili fizičke vježbe takođe uzrokuju biološke promjene u tijelu, ali one nisu štetne. 

Epohin članak koristi emocionalno obojene izraze kako bi kod čitalaca izazvao strah i nepovjerenje prema tehnologiji i savremenoj medicini. Na taj način, članak postaje dio šire teorije zavjere koja podrazumijeva ideju da zdravstvena industrija „izmišlja“ bolesti i koristi „otrove“ za liječenje kako bi ostvarila profit. Ova retorika zanemaruje stvarne naučne činjenice i koristi dezinformacije koje kod ljudi mogu izazvati zbunjenost i strah. Pametni satovi nam, uz odgovornu upotrebu, mogu pomoći u praćenju zdravlja i blagostanja, bez stvarne opasnosti po zdravlje. 

Ova objava dobija ocjene – dezinformacija i teorija zavjere. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article