![](https://www.raskrinkavanje.me/wp-content/uploads/2025/02/ben-1132x670.jpg)
Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) godinama je bila ključni partner mnogim zemljama, uključujući i zemlje Zapadnog Balkana, podržavajući njihove napore u jačanju demokratije, ekonomskom razvoju i izgradnji civilnog društva. Zato ne čudi što je mnoge iznenadila iznenadna odluka novog američkog predsjednika Donalda Trampa da na tri mjeseca zamrzne sve projekte USAID-a u svijetu, osim neke strogo humanitarne pomoći. Tramp je čak i rekao (arhivirano) da USAID vodi „gomila radikalnih ludaka“, te da će ih sve najuriti.
I dok pojedini likuju (arhivirano) što nestaju “američke pare”, dugi pokazuju određenu dozu zabrinutosti i vide posljedice (arhivirano) po Balkan, treći šire dezinformacije.
Odluka o suspenziji dolazi u trenutku kada je tehnološki preduzetnik, milijarder Ilon Mask, USAID označio kao „kriminalnu organizaciju“ i pozvao na njeno ukidanje.
Upravo Mask je na svom X nalogu prodijelio video snimak (arhivirano) u kojem se, između ostalog, navodi da je USAID potrošio četiri miliona dolara da pošalje glumca Ben Stilera u posjetu Ukrajini nakon ruske invazije.
Ove tvrdnje, očekivano, došle su i do našeg govornog područja.
“Ukrajinska holivudska propaganda:
USAID
Ovdje glumac Ben Stiller susreće glumca i ukrajinskog predsjednika Zelenskog.
Stiller je za ovu produkciju dobio 4 milijuna dolara.
Nije poznato koliko je mita Selenski primio.
Ostale su holivudske zvijezde podmićene milijunima od USAID-a za takve propagandne letove Zelenskom”, navodi se u jednoj objavi na Fejsbuku (arhivirano).
Slične objave uočili smo i ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje a našle su se i pojedinim medijima (ovdje, ovdje, ovdje, ovdje).
![](https://www.raskrinkavanje.me/wp-content/uploads/2025/02/zell-1024x550.jpg)
Prije svega, originalni video koji je poslužio za dalje širenje dezinformacija, u trajanju od 36 sekundi, kreiran je sa obilježjima popularne E! News televizije koja se bavi vijestima iz svijeta zabave, a u njemu se navodi da je USAID “sponzorisala posjete američkih poznatih ličnosti Ukrajini nakon početka ruske invazije velikih razmjera” kako bi “povećala popularnost Zelenskog među stranom publikom, posebno u Sjedinjenim Državama.”
![](https://www.raskrinkavanje.me/wp-content/uploads/2025/02/zel2-944x1024.jpg)
Međutim, prema riječima portparola E! News-a, u mejlu poslatom AFP-u (arhivirano) 5. februara, video i priča u njemu “nisu autentični i ne potiču od E! News-a”.
Povodom ovih tvrdnji oglasio se i glumac Ben Stiler koji je u objavi na mrežama (arhivirano) kazao da je riječ o “lažima koje dolaze iz ruskih medija”.
“U potpunosti sam sam finansirao svoje humanitarno putovanje u Ukrajinu. Nije bilo finansiranja od strane USAID-a, a svakako ni plaćanja bilo koje vrste”, kazao je popularni glumac.
Stiler je posjetio Ukrajinu u junu 2022, gdje se sastao sa ukrajinskim liderom Volodimirom Zelenskim. “Zaista mi je drago što sam vas upoznao. Hvala što ste odvojili vrijeme. Vi ste moj heroj”, rekao je glumac nakon rukovanja sa predsjednikom Ukrajine.
Važno je i naglasiti da je Stiler je posjetio Ukrajinu na Svjetski dan izbjeglica u svojstvu ambasadora dobre volje Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), a ne kako bi “povećao popularnost ukrajinskog predsjednika u SAD-u” kako se to tvrdi na snimku.
Tvrdnje o uplatama nije moguće direktno provjeriti na sajtu USAID-a, jer je trenutno nedostupan, a dio osoblja te organizacije poslat je na „prinudni odmor“. USAID-ov nalog izbrisan je i sa X-a, društvene mreže Ilona Maska.
O ovom slučaju oglasio se i šef kabineta predsjednika Ukrajine, Andrij Jermak.
“Naravno, široko rasprostranjena lažna vijest koja tvrdi da su Anđelina Džoli, Šon Pen, Žan-Klod Van Dam, Orlando Blum i Ben Stiler navodno primili isplate od USAID-a u rasponu od 4 do 20 miliona dolara za svoja putovanja u Ukrajinu je potpuna besmislica”, napisao je on u objavi na X-u (arhivirano).
AFP piše da su se ovakve tvrdnje dijelile i na pojedinim ruskim Telegram kanalima.
Da je riječ o neutemeljenim i netačnim tvrdnjama objavio je i faktčekerski portal Open (arhivirano).
Medijske, kao i objave na društvenim mrežama ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.