O značaju biljke konoplje, vode se polemike. Dok joj jedni umanjuju značaj, drugi joj pripisuju značajna ljekovita svojstva, a od nedavno pojavili su se i oni treći, koji šire dezinformacije o tome za šta je zaista korištena gotovo sto godina unazad.
Tako su se na Fejsbuku pojavile tvrdnje da je osnivač automobila Ford, Henri Ford, prvi automobil te marke izradio od konopljine plastike, a da je vozilo išlo na gorivo od konoplje.
“Pre skoro jednog veka, Henri Ford je napravio automobil od konopljine plastike koji je radio na gorivo od konoplje. Fordov bioplastični model T iz 1941. napravljen je od pulpe konoplje, lana, pšenice i smrče, čineći automobil lakšim od fiberglasa i deset puta jačim od čelika, pisao je Njujork tajms 2. februara 1941. Automobil je radio na etanol napravljen od konoplje ili ostali poljoprivredni otpad”, piše u jednoj fejsbuk objavi. (arhivirano). Iste tvrdnje podijeli su još neki korisnici (arhivirano) ove društvene mreže.
A šta je ustvari tačno?
Magazin Snopes je utvrdio da je slika automobila Henrija Forda autentična. Međutim, prema Muzeju američke inovacije Henri Ford, ne postoje zapisi o formuli plastike korištene u ovom proizvodu, te su, kako navodi ovaj magazin, sastojci vozila nepoznati.
Snopes se poziva na članak iz 1988. godine pod nazivom Henry’s Plastic Car: An Interview with Mr. Lowell E. Overly, objavljenom u knjizi iz 2017. godine History of Industrial Uses of Soybeans, Lowell E.
Overly je identifikovan kao “dizajner prvog plastičnog automobila na svijetu.” Overly je radio u Laboratoriji za soju u Greenfield Villageu u Mičigenu, koju je Ford osnovao 1929. radi hemijskih istraživanja poljoprivrednih proizvoda.
Prema Overlyjevom svjedočenju:
Henri Ford je bio zainteresovan za pronalaženje novih industrijskih upotreba za poljoprivredne proizvode i do 1931. se fokusirao na soju kao najperspektivniju… Krajem 1937. ili početkom 1938. izrađeni su veliki listovi plastične soje, a Ford je bio toliko ponosan na to da je skakao po njima i hvalio se prisutnima…
Kasnije je zadnji poklopac automobila napravljen od plastike montiran na Fordovo vozilo, gdje je on testirao njegovu otpornost udarcima sjekire. Nakon dodatka staklenih vlakana i gumene zaštite, Ford je naložio razvoj manjeg automobila s plastičnom karoserijom.
Automobil je imao čelični okvir, a karoserija je bila napravljena od plastičnih panela sa sojinim vlaknima u fenolnoj smoli impregniranoj formaldehidom.
Automobil od soje je predstavljen 13. avgusta 1941. na godišnjoj proslavi Dearborn Days, a zatim je prebačen na sajmište u Mičigenu. Do kraja Drugog svjetskog rata ideja o plastičnom automobilu je napuštena zbog fokusiranja resursa na oporavak nakon rata.
Na kraju, Snopes je ukrstio podatke iz patenta broj US2269452A, koji je podnijet 27. jula 1940. i odobren 13. januara 1942. godine. Patent opisuje “okvir šasije na kojem se može montirati karoserija vozila,” ali prema referencama ne sadrži “soju” ili “plastiku.”
Stoga objave o automobilu koji je napravljen od konoplje, ocjenjujemo kao dezinformacije.
Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.