Ne nasjedajte na online prevare: Lažna nagradna igra Tehnomax-a 

159

Neregulisani internet prostor idealno je mjesto za online prevare. 

Kao savršen “mamac” za klik više, ali i zloupotrebu ličnih podataka ili gubljenje novca pokazale su se brojne nagradne igre. N’o problem je što nagrade i pokloni nikada ne stignu do ruku onih koji učestvuju u nagradnim igrama na internetu, jer su na dobitku jedino kreatori tih obmana.  

U posljednjih par mjeseci, više puta je na sličan način iskorišćena prepoznatljivost trgovačkih lanaca, gradskog prevoza, javnih ličnosti iz crnogorske svakodnevice. 

Sad nam je pažnju skrenula i stranica i objave (1, 2, 3) (arhivirano) navodno kompanije Tehnomax u kojoj se navodi:   

“Tehnomax poklanja prošlogodišnje Smeg kuhalo za vodu svim Crnogorcima starijim od 30 godina kako bi se riješili viška zaliha i napravili mjesta za nove modele. 

Kliknite gumb i odgovorite na 3 pitanja”. 

Baš kao i u gore navedenim slučajevima riječ je o prevari. 

Brend menadžer ove kompanije, Nemanja Nedić potvrdio je u izjavi za naš portal da Tehnomax nije organizovao nagradnu igru u kojoj “Crnogorci stariji od 30 godina” mogu osvojiti kuvalo, ukoliko odgovore na tri pitanja. 

“Kompanija Tehnomax nije autor navedenih objava. Naši službeni profili na platformi Meta (Facebook, Instagram) su verifikovani, što znači da su autentični. Redovno upozoravamo javnost na ove prevare putem naših digitalnih kanala, uključujući standardne i sponzorisane objave. Nažalost, sve češće se susrećemo sa pokušajima prevara putem lažnih profila”, saopštio je Nedić.  

Ukoliko ostavimo po strani stil pisanja i “neobične” motive za organizovanje ove nagradne igre i uslove koji se postavljaju za dobijanje Smeg kuvala, korisnici mogu zaključiti da ovo nije verifikovani nalog kompanije Tehnomax na osnovu više spornih detalja. 

Prvenstveno, podaci iz sekcije Transparentnost stranice pokazuju da je kreirana 23. septembra kada je i objavljena i prva “nagradna igra”. 

I dok zvanična stranica Tehnomax-a na Fejsbuku ima istaknut plavi bedž, odnosno potvrdu da je u pitanju verifikovani nalog i više od 19 hiljada pratioca, ovu spornu stranicu na kojoj je objavljena nagradna igra prati jedva 180 njih. 

Takođe, na profilnoj nije istaknut logo kompanije Tehnomax, već Smeg kuvalo. A pored činjenice da stranica nema veliki broj pratioca, brojni korisnici su ostavili komentare na osnovu kojih se može zaključiti da je u pitanju prevara. Osim što su strana imena i prezimena korisnika koji su ostavili komentare na objavama, način formulisanja tih poruka upućuje da su poruke automatizovane. 

Ukoliko kliknete na prateći link dobićete poziv da “odgovorite na nekoliko pitanja i da potvrdite svoj identitet”, a naša preporuka je da to ne činite, jer je očigledno da je u pitanju internet prevara, već željene proizvode uvijek potražite na zvaničnim stranicama i profilima kompanija. 

Kako prepoznati lažne oglase?  

S obzirom na sve učestalije sadržaje ovog tipa, evo nekoliko preporuka kako ih prepoznati:  

  • Sajtovi koji nude određeni proizvod uglavnom su takozvani – lenderi, jednostrani sajtovi, koji nemaju drugi sadržaj  
  • Klikom na bilo koju od ponuđenih opcija, pretraga vodi do linka za kupovinu proizvoda  
  • Gotovo uvijek se nudi 50% popusta  
  • Gotovo uvijek se radi o “šansi koja se ne propušta”  
  • Sadržaj je pun jezičkih nelogičnosti i djeluje kao da je generički preveden sa drugog jezika  
  • Brojke koje se pominju su obično predimenzionirane 

Zbog svega navedenog, objave ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article