
Na društvenim mrežama se dijeli skrinšot objave američke ambasade u Kijevu koja prikazuje izjavu državnog sekretara Marka Rubia u kojoj govori da posjetiti Ameriku nije pravo koje se podrazumijeva, već da je to privilegija koja se pruža onima koji “poštuju naše zakone i vrijednosti”.
Ovu izjavu Rubia, pojedini korisnici Fejsbuka su shvatili kao poruku upućenu isključivo ukrajinskom narodu. (1, 2) (arhivirano: 1, 2)
“Američka ambasada u Ukrajini obaveštava ukrajinske izbeglice u Americi. Ukratko – gubite se!
Američka ambasada podseća Ukrajince: Boravak u SAD nije pravo, već privilegija”, piše u komentarima.

RT Balkan (arhivirano) je istu izjavu državnog sekretara SAD-a protumačio kao “podsjećanje Ukrajincima”, da boravak u SAD-u nije pravo, već privilegija.

Tačno je da je američke ambasade u Kijevu objavila izjavu državnog sekretara Marka Rubia.
Ali, osim ambasade u Kijevu, ista poruka je podijeljena na zvaničnim nalozima američke ambasade u Sarajevu, Beču.. (arhivirano ovdje i ovdje).

Dakle, izjava se ne odnosi isključivo na Ukrajince, kako tumači RT Balkan i pojedini korisnici Fejsbuka, već odražava opšti stav američke imigracione politike prema svim stranim državljanima.
Princip da je ulazak, boravak ili dobijanje vize za SAD privilegija, a ne pravo, važi za sve strane državljane, bez obzira na državu porijekla. SAD zadržavaju diskreciono pravo da odobre, produže ili ukinu vize ili dozvole boravka za sve aplikante, što je standardna praksa u američkom imigracionom sistemu.
Poruka da je “boravak u SAD nije pravo, već privilegija” se ne odnosi isključivo na ukrajinske državljane, jer se pravni osnov primjenjuju se na sve strane državljane koji žele da borave u SAD-u.
Trampova administracija je u drugom mandatu sprovela najrestriktivniji (arhivirano) paket imigracionih (arhivirano) mjera (https://ghostarchive.org/archive/UGL8x) u novijoj američkoj istoriji, kojima je drastično pooštrena kontrola ulaska, boravka i prava svih imigranata.
RT Balkan, kao dio ruskog medijskog ekosistema, protumačio je poruku državnog sekretara Marka Rubia na način koji odgovara njihovoj uređivačkoj politici i narativu, akcentujući distanciranost SAD-a prema Ukrajini.
Zbog činjenice da se izjava državnog sekretara SAD-a o boravku u toj državi ne odnosi samo na Ukrajince, kako se tvrdi u objavama, već na sve strane državljane, objave ocjenjujemo ocjenom manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.