Navikli smo da svako aktuelno dešavanje u vezi sa Kosovom, a nekada i samo pominjanje ove države, donese lažne vijesti i dezinformacije, koje ne samo da zbunjuju javnost, već i oblikuju stavove građana i građanki, ali u krajnjem izazivaju i netrpeljivost i nacionalne tenzije. 

Društvene mreže je posljednjih dana ponovo “preplavila” informacija da je u Beogradu otvorena ambasada Kosova, što je izazvalo veliki broj reakcija i komentara koji se mjere hiljadama.  (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29) (arhivirano

“U sred Beograda ambasada Republike Kosovo”.  

U skrinšotu koji se dijeli po Fejsbuku, navedena je i adresa ambasade u Beogradu, kao i kontakt telefon. 

“Ambasadat Republika es Kosoves -Beograd, Vladimira Popovića 40A -telefon (011)2123964” 

Uz ovu informaciju, pojedini korisnici  (1, 2, 3, 4) (arhivirano) tvrdili su i da je novi ambasador Kosova u Beogradu Jetiš Jašari. 

Tvrdnja da je u Beogradu otvorena ambasada Republike Kosova je netačna, a kao što smo naveli, nije ni nova, jer je bila viralna još prije dvije godine.  

Kancelarija za vezu, a ne ambasada 

Na adresi koja se pominje u objavama nalazi se Kancelarija za vezu Kosova (arhivirano), a ne ambasada. 

U međunarodnom pravu, ambasada i kancelarija za vezu se značajno (arhivirano) razlikuju (arhivirano). 

Dok ambasada predstavlja suverenu državu, kancelarija za vezu nema status diplomatske misije. Još jedna bitna razlika je to što ambasada pruža konzularne i diplomatske usluge, dok je kancelarija za vezu ograničena na tehničku i administrativnu saradnju sa državom u kojoj je otvorena. 

Ambasada se otvara između država koje se međusobno priznaju, a kancelarija za vezu se otvara kao tehnički mehanizam i ne podrazumijeva priznanje. 

Jetiš Jašari (Jetish Jashari) za kog se tvrdi da je ambasador Kosova u Beogradu je zapravo šef Kancelarije za vezu. 

Ovo se može potvrditi i na sajtu Embassies info (arhivirano) koji služi kao sveobuhvatni globalni imenik ambasada, konzulata, visokih komisija i stalnih misija širom svijeta.  

Na pomenutom sajtu se mogu pronaći ažurirane informacije o diplomatskim predstavništvima bilo koje zemlje, u ovom slučaju i Kancelarije za vezu Kosova u Srbiji. 

Osnovana briselskim sporazumom još 2013. godine 

Kancelarija za vezu Kosova u Srbiji osnovana je Briselskim sporazumom, koji je postignut između Republike Kosovo i Srbije, uz posredovanje Evropske unije, 31.05.2013. godine u Briselu.   

Primarna odgovornost Kancelarije za vezu Kosova u Srbiji je da prati pitanja u vezi sa normalizacijom odnosa između Republike Kosovo i Srbije, posmatrano iz ugla Vlade Republike Kosovo, i da se bavi svim problemima koji mogu nastati. svakodnevno, uključujući i one sa kojima se suočavaju državljani Republike Kosovo koji borave u Srbiji ili tokom tranzita preko teritorije Srbije.   

U ovom procesu, Evropska unija ima ulogu posrednika pružajući pomoć zasnovanu na najboljim praksama Evropske unije u ovoj oblasti.   

Sjedište Kancelarije za vezu Kosova u Srbiji nalazi se u prostorijama Delegacije Evropske unije u Srbiji, u Beogradu. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije jasno je navelo da Kancelarija nema diplomatski status, niti predstavlja uvertiru za otvaranje ambasada, prenio je ranije N1. (arhivirano

N1 je, takođe, posjetio adresu koja se navodi na sajtu navodne ambasade i došao do zaključka da je tu smještena delegacija Evropske unije, što jeste u skladu sa informacijom da je EU posrednik za Kosovare u Srbiji preko Kancelarije. 

Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova (arhivirano), imeđu Beograda i Prištine ne postoje formalni diplomatski odnosi, pa samim tim ne mogu postojati ni ambasade u pomenutim državama. 

Zbog svega navedenog, sporne objave ocjenjujemo ocjenom dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article