Na protestu studenata ”Kamo śutra” nije bilo transparenta ni o srpstvu ni o Đukanoviću 

279

Neformalna grupa studenata “Kamo śutra” najavila je za subotu novo protestno okupljanje, nakon onoga, višečasovnog održanog prošlog četvrtka ispred zgrade Vlade.  

Tokom prošlonedeljnog, petočasnovnog protesta, okupljeni su transparentima i sloganima pokušali da ukažu na društvene anomalije. Ipak, pojedini su to iskoristili da dezinformišu i iskarikiraju poruke koje su se mogle vidjeti na protestu.  

Tako se na jednom Fejsbuk profilu (arhivirano ovdje) mogla vidjeti fotografija sa protesta, na kojem je transparent sa natpisom:  

Još jedan ovakav skup i sa srpstvom u CG biće gotovo! 

Iako je očigledno da je riječ o fotomontaži, kao i da je malo vjerovatno da bi studenti i organizatori protesta “Kamo śutra” dozvolili da se jedan ovakav transparent nađe na protestu, broj reakcija i komentara na objavu govori da su pojedini korisnici Fejsbuka zaista povjerovali da je na protestu bio istaknut transparent sa gore prikazanom porukom. 

A šta je ustvari pisalo? 

Tokom okupljanja, građani su na ogradi koju je policija postavila ispred Vlade, okačili transparent na kojem je pisalo:  

Kraj izgovora početak pregovora. 

To se može vidjeti na zvaničnom profilu studentske grupe “Kamo śutra” (arhivirano) 

Istu fotografiju, samo u originalu, pronašli smo i u objavi portala Libertas.(arhivirano

Na Fejsbuku smo evidentirali još jednu objavu (arhivirano) sa istog protesta, na kojoj je izmijenjen originalni transparent na kojem je pisalo “Jugoslavija Sarajevo” (arhivirano). 

Dakle, na protestima nije bilo nikakvih nacionalističkih poruka, niti transparenata u kojima se pominje bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, već su se okupljeni i organizatori držali zahtijeva koje su iznijeli i na protestu u januaru.  

Oni traže ostavke potpredsjednika Vlade za bezbjednost Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića zbog, kako su kazali, propusta policije na dan masovnog ubistva Osim ostavki, zahtijevaju reformu policije, oduzimanje ilegalnog oružja, povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u školama i bolju brigu o mentalnom zdravlju. 

Zbog toga objave sa Fejsbuka ocjenjujemo kao lažnu vijest.

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.  

In this article