Medicina u borbi sa vjetrenjačama: Dezinformacije o devetovalentnoj HPV vakcini 

213

HPV vakcina predstavlja zlatni standard i najefikasniju zaštitu od raka grlića materice.  
Međutim, često je predmet raznih teorija zavjera i dezinformacija, pa smo mogli pročitati razne netačne tvrdnje, poput oni da HPV vakcina izaziva sterilitet, da sadrži grafen oksid, da nije bezbjedna …  

A od nedavno na društvenim mrežama (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) postala je viralna jedna prilično apsurdna tvrdnja, u kojoj se kao odgovor na pitanje šta znači devetovalentna vakcina protiv HPV-a navodi sljedeće: 

“To znaci 9 vakcina u jednoj i da bi vola od 300 kila ubilo, a ne dete. Glupim roditeljima dajem savet da je na sebi prvo isprobaju, pa onda na svojoj deci za koju odlucuju”. 

Humani papiloma virus (HPV) obuhvata grupu virusa koji inficiraju kožu ili različite sluznice (kao npr. u ustima ili grliću materice).  Dakle, postoji mnogo tipova HPV-a, a otkriveno je više od njih 200.  

U Crnoj Gori, dostupne su tri vakcine koje štite od najčešćih i najopasnijih tipova virusa. Vakcine su klasifikovane kao dvovalentne, četvorovalentne i devetovalentne. 

Međutim, to ne podrazumijeva da jedna vakcina sadrži dvije, četiri ili devet vakcina u jednoj, kako se tvrdi u objavama. 

Devetovalentna HPV vakcina je vakcina koja štiti od devet različitih tipova humanog papiloma virusa – sedam visokorizičnih tipova koji su povezani s razvojem raka i dva niskorizična tipa, koji su najčešći uzroci genitalnih bradavica. 

Devetovalentna vakcina pruža širu zaštitu u odnosu na ranije vakcine, koje su pokrivale manji broj tipova virusa, poput četvorovalentne ili bivalentne HPV vakcine. 

Objave sa Fejsbuka dobijaju ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article