Manipulisanje mapom koja prikazuje oštećenja i incidente na francuskim crkvama 

160

Na društvenim mrežama se pojavila obilježena mapa Francuske, uz tvrdnju da prikazuje crkve koje su oštećene u požarima tokom posljednjih pet godina. 

U samoj objavi se insinuira da su požari podmetnuti. 

“Francuska. “Slučajnost”. Prikaz mape crkava oštećenih u požaru u poslednjih 5 godina”, piše u objavi. 

Ova mapa datira od mnogo ranije – još od 2019. godine je onlajn, a opis koji je prati nije tačan. 

Više kredibilnih francuskih i svjetskih medijskih izvora, poput France 24, Le monde, Snopes utvrdili su da mapa potiče sa sajta Christianophobie.fr, kojim upravlja udruženje „The Christianophobia Observatori“. 

U pitanju je sajt koji prati i evidentira incidente koji su povezani sa nasiljem, vandalizmom, pljačkama i drugim oblicima nepoštovanja hrišćanskih institucija.  

Mapa, koja nije ažurirana od decembra 2018. godine, zapravo dokumentuje širok spektar nelegalnih aktivnosti — poput vandalizma, krađa i paljevina — koje su se dogodile i u crkvama i na grobljima tokom perioda od dvije godine, tokom 2017. i 2018. godine. 

Prema navodima francuskog medija Le monde, mapu je iskoristila i jedna francuska političarka za dijeljenje islamofobnih stavova i osporavanje političkih suparnika.  

Iako se ova mapa od 2019. učestalo dijeli kao prikaz svih spaljenih crkava, a ona bilježi različita djela, od crtanja grafita na crkvama i ometanje liturgija, do ozbiljnih prestupa poput požara i obaranja crkvenih statua. 

U svakom slučaju, opis koji prati mapu je netačan, jer ne prikazuje sve požare koji su zahvatili crkve u Francuskoj tokom posljednjih pet godina, već tokom 2017. i 2018. godine. Osim toga, obilježena mjesta ne prikazuju isključivo zapaljene crkve. 

Iz tog razloga, objavu ocjenjujemo ocjenom manipulisanje činjenicama. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.  

In this article