Posljedice klimatskih promjena osjećamo gotovo svakodnevno. Uprkos tome, brojni teoretičari zavjere ne vjeruju nauci, negiraju ili umanjuju opasnost od klimatskih promjena, poturajući razne dokaze. 

Takav jedan “dokaz” kruži društvenim mrežama posljednjih dana u vidu fotografije nastale spajanjem dvije fotografije različitih kolorita, koje prikazuju vremensku prognozu na području Evrope, u različitim periodima. 

“Pa kako funkcionira propaganda? Prva slika je iz 2018, kada su svi još mogli misliti normalno, veselo i optimistično – kako lijepo! 

I druga je iz 2023 skoro ista temperatura, ali karta je već obojena krvavo crveno i zastrašujuća”, piše jednoj od mnogobrojnih objava na Fejsbuku (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16). 

Grafički prikazi vremenske prognoza iz 2018. i 2023. godine su vjerodostojni i potiču sa različitih vebsajtova koje koriste sopstvene šeme boja i grafike za predstavljanje temperature. 

Mapa koja datira od 2018. (gornja fotografija) prikazuje vremensku prognozu sa Weerplaza, holandskog sajta za vremensku prognozu. 

Na drugoj mapi (donja fotografija), na kojoj su dominantno istaknute crvena i narandžasta, uočava se logo Weerenradar, holandskog meteorološkog servisa. 

Dakle, u pitanju su sasvim dva različita sajta koja na drugačiji način prikazuju projekciju vremenskih uslova i temperaturu. 

Glavni urednik Infoplaze, kompanije koja upravlja Veerplazom, Jaco van Vezel, potvrdio je u izjavi za Rojters da ta dva sajta na različit način prikazuju vremenske uslove. 

“Poređenje je pogrešno jer su to dva „potpuno različita proizvoda. Mapa Veerplaze prikazuje temperaturu i simbole za vremenske uslove bez upotrebe interpolacije podataka za pravljenje mape u boji. Veerenradar pokazuje temperaturu sa interpoliranim gradijentima boja”, rekao je glavni urednik Infoplaze, kompanije koja upravlja Veerplazom. 

Grafički prikazi vremenske prognoze sa Veerenradara pokazuju da je taj sajt koristio sličan stil i nijanse boja za prikazivanje temperature i iz 2018. godine i da nije došlo do nikakve promjene sa namjerom da ubijede ljude da je situacija alarmantnija nego prije pet godina. 

Naš sajt se i ranije bavio sličnim obmanjujućim tvrdnjama. 

Zbog činjenice da se u objavama upoređuju vremenske prognoze koje potiču sa dvije različite platforme, koje ujedno i na različit način prikazuju trenutne vremenske prilike i temperaturu i da to nije dio nekog šireg konspirativnog plana, objave ocjenjujemo ocjenom manipulisanje činjenicama. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article