Protivnici vakcina i uopšte procesa vakcinacije s vremena na vrijeme imaju običaj da slavodobitno ukažu na podatke koji sugerišu na trendove pada kada je u pitanju imunizacija protiv određenih bolesti. 

Ipak, najčešće to rade na manipulativan način, izvrćući realne činjenice kako bi potkrijepili svoje narative. 

Takav primjer je objava portala Koreni.rs u kojoj je navedeno da su Ujedinjene nacije u panici zbog pada broja vakcinisanih u svijetu. 

„UJEDINJENE NACIJE u panici: Ogroman pad u broju vakcinisane dece, niko živ nam više ne veruje“, naslov je članka koji je objavljen i na Fejsbuku (arhivi rano ovdje) uz opis: 

„Aj napokon nešto pozitivno“. 

Uprkos činjenici da određeni segmenti u globalnom procesu imunizacije bilježe trendove usporavanja, pa čak i pada, Ujedinjene nacije i ostale nadležne organizacije nikada nijesu ustvrdile da je situacija alarmantna niti su ukazali na paniku. 

Tvrdnje iz spornih objava oslanjaju se na izvještaj koji su sredinom jula objavili UNICEF i SZO(WHO). 

U njemu se navodi kako je globalna pokrivenost imunizacijom djece zaustavljena 2023. godine, ostavljajući 2,7 miliona dodatne djece nevakcinisane i nedovoljno vakcinisane u poređenju sa nivoom prije pandemije u 2019. godini. 

U dijelu koji se tiče vakcinacije protiv malih boginja, ukazuje se na određene trendove pada, ali i rasta. 

„U 2023. godini 83 posto djece širom svijeta primilo je prvu dozu vakcine protiv malih boginja putem rutinskih zdravstvenih usluga, dok je broj djece koja su primila drugu dozu skromno porastao u odnosu na prethodnu godinu, dostigavši ​​74 posto djece“, navodi se u izvještaju, uz napomenu kako ipak brojke moraju da dostignu pokrivenosti od 95 posto koja je potrebna za sprječavanje izbijanja epidemije. 

Kao zabrinjavajuća, izdvaja se činjenica da je, uslijed nedostizanja procenta od 90 odsto vakcinisanih, epidemija morbila izbila u više od 100 zemalja. 

Sa druge strane, da izvještaj SZO i UNICEF-a nije puko širenje panike, dokazuju i podaci koji se tiču vakcinacije protiv HPV virusa. 

Naime, svijetla tačka izvještaja je činjenica da je pokrivenost imunizacije protiv HPV virusa sve veća. 

„Udio adolescentkinja u svijetu koje su primile najmanje jednu dozu HPV vakcine, koja pruža zaštitu od raka grlića materice, porastao je sa 20 posto u 2022. na 27 posto u 2023. godini. To je uglavnom bilo uzrokovano snažnim uvođenjem u Gavi -podržanim zemljama, kao što su Bangladeš, Indonezija i Nigerija“, navodi se u izvještaju. 

Zaključak izvještaja je da je potrebna snažna akcija da se vakcinama dopre do svih i svuda. 

Napominje se da je u nekim regijama, uključujući afričku regiju i zemlje s niskim prihodima, došlo do skromnog napretka, ali da uprkos tome moraju biti uloženi dodatni napori da se ispune ciljevi Agende imunizacije 2030 (IA2030) od 90 posto pokrivenosti i ne više od 6,5 miliona djeca sa ‘nultom dozom’ u svijetu do 2030.  

Sa druge strane, UN je ukazao na problematiku rata u kontekstu pada stope imunizacije. 

Uzimajući u obzir navedene činjenice, jasno nam je da uprkos određenim trendovima stagnacije, pa čak i pada u procesu vakcinacije, organizacije poput SZO i UNICEF-a nijesu ukazali na navodni drastičan rast nepovjerenja. 

Osim toga, kao što je u izvještajima i notirano, postoje i svijetle tačke koje pokazuju da u određenim segmentima broj vakcinisanih raste. 

Zbog svega toga, objave u kojima se striktno navodi da je vakcinacija u padu i da relevantne svjetske zdravstvene organizacije tvrde da im niko više ne vjeruje, ocijenili smo kao manipulisanje činjenicama. 

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article