Državna tužiteljka, senatorka, potpredsjednica, a sada potencijalno i predsjednica Sjedinjenih Američkih Država (SAD). U svojoj višedecenijskoj karijeri Kamala Haris uspjela je da nekoliko puta bude proglašena za “prvu ikada”.
Haris je već dobila podršku dovoljnog broja delegata za predsjedničkog kandidata Demokratske stranke, ali to još uvijek nije zvanično potvrđeno.
I dok čekamo odgovor na pitanje da li će neko od demokrata istaći kandidaturu na konvenciji stranke u avgustu, dezinformatori ne miruju.
Ovog puta na mrežama (arhivirano ovdje) je objavljen video snimak govora Kamale Haris (uz to i preveden sa engleskog jezika) koji prati opis:
Kamala Haris
U vrhu svake vlasti na snazi su sotonjare, koje služe AntiHristu, sva naređenja dobijaju s vrha i odrađuju ih na uštrb naroda… Poslušajte šta kaže kandidat-kinja za predsjednika Amerike i uključite moždane vijuge. Da li ste shvatili?
“Kada ulažemo u čistu energiju i električna vozila i smanjimo populaciju, više naše dece može disati čisti vazduh i piti čistu vodu.”
Pitam se, da li bi ona pristala da njena deca budu eliminisana sa lica zemlje, pa da naša deca i unuci žive udišući čisti vazduh i pijući čistu vodu?!
Još prošle godine, kada je ovaj snimak nastao i postao viralan na društvenim mrežama, ali i u pojedinim medijima ukazali smo da je u pitanju lapsus potpredsjednice Haris koji je iskorišćen za brojne teorije zavjere o depopulaciji.
Dakle, snimak je vjerodostojan i Haris je zaista i izgovorila sve što se na njemu čuje, međutim ukoliko pogledamo širi kontekst njene izjave jasno je da je pitanju lapsus.
To potvrđuje i transkrip govora koji je objavljen na zvaničnom sajtu Bijele kuće, u kojem je greška i vizualno naglašena, odnosno riječ ,,populacija“ (eng. population) nakon čega je prekrižena i zamijenjena sa ,,zagađenje“ (eng. pollution), koja, jednostavno i odgovara kontekstu.
Foto:Printscreen
Newsweek je objavio da nema naznaka da je Haris zapravo iznosila plan za smanjenje svjetske populacije tokom svog govora kako bi se borila protiv efekata klimatskih promjena ili drugih političkih ciljeva, već je jednostavno pogriješila.
Objavu sa Fejsbuka ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama i teoriju zavjere.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.
Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza.