Načelnik generalštaba vojske Češke, Karel Rehka, govorio je na jednoj konferenciji sredinom decembra. Dohvatio se rata u Ukrajini, a usput je govorio i o Rusiji. U međuvremenu je objavljena vijest da je Međunarodni olimpijski komitet dozvolio sportistima iz Rusije i Bjelorusije da nastupaju na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine, ali da neće moći da nastupaju pod obilježjima svojih država.
Te dvije informacije dovele su Češku u središte manipulativnih tvrdnji na društvenim mrežama. Na jednoj Fejsbuk stranici, poznatoj po širenju dezinformacija, pojavila se objava u kojoj se kaže:
Češka dopušta mogućnost rata s,Rusijom…
To je izjavio načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga,Karel Řehka..
Ranije je Češka predložila verziju uniforme za sportaše iz Rusije i Bjelorusije na Olimpijskim igrama 2024,u Parizu…
Šta su činjenice?
Karel Rehka nije tačno rekao da “Češka dopušta mogućnost rata s Rusijom”, ali jeste izjavio:
“Rat sa Rusijom nije nezamisliv, iako ocjenjujemo da je u ovom trenutku malo vjerovatan.”
U drugoj polovini objave navodi se da je Češka pedložila verziju uniformi za ruske i bjeloruske sportiste, što je propraćeno fotografijama modela obučenih u robu koja na sebi očigledno ima tragove krvi.
U pitanju su fotografije nastale uz pomoć vještačke inteligencije.
Na češkom portalu Reflex, objavljen je tekst pod naslovom: “Olimpijski komitet dozvolio je Rusima i Bjelorusima da učestvuju. Slažemo se kada budu nosili ovu krvavu kolekciju”. U članku se navodi:
“Zahvaljujući vještačkoj inteligenciji programa Midjourney, dizajnirali smo olimpijsku kolekciju za „neutralne olimpijske sportiste“ iz Rusije i Bjelorusije. Slažemo se da dođu na igre ako budu nosili nešto slično. Pogledajte galeriju i javite nam u komentarima da li se slažete sa učešćem sportista.”
Iako može djelovati brutalno ili morbidno, članak sa Reflex-a očigledno predstavlja stav, za koji je obrazloženo da je pomognut AI alatima. To nije pojašnjeno u spornoj objavi. Pritom, ne može se govoriti da je zvanično država Češka predložila krvave uniforme, kako se takođe insinuira u objavi.
Zbog svega navedenog, ova objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.