Američki predsjednik Džo Bajden u posljednje vrijeme je, čini se, kao nikada ranije u fokusu svjetske javnosti.
Razlog za to je njegova kandidatura za novembarske američke izbore, koja vrlo često biva praćena raznim ispadima, zbog kojih mnogi smatraju da Bajden nije u najboljoj psihofizičkoj formi.
I dok gafovi američkog predsjednika nijesu rijetkost, postoje i trenuci kada javnost pokušava njegove izjave, na manipulativan način, predstaviti kao nove kikseve.
Takav primjer je i fejsbuk objava (arhivirano ovdje) u kojoj se u fokus stavlja trenutak kada Bajden nakon izgovorene rečenice kaže „kraj citata“.
„Bajden o presudi Vrhovnog suda SAD-a o imunitetu: Predsjednik je sada kralj iznad zakona… kraj citata.“ – Insajderi znaju“, piše u postu.
Jasna je aluzija na navodnu novu grešku Bajdena, time što je rekao „kraj citata“.
Ipak, ovo ne znači da je američki predsjednik uradio bilo šta pogrešno.
U analizi Bajdenovog diskursa portal LeadStories bavio se provjerom istinitosti navoda da je predsjednik SAD ponovo napravio gaf.
„Da li je predsjednik Džo Bajden pogriješio kada je rekao “kraj citata” u svojim primjedbama nakon odluke Vrhovnog suda o predsjedničkom imunitetu 1. jula 2024., kao što su neki postovi na društvenim mrežama implicirali?
Ne, to nije istina: postoji mnogo načina označavanja citata u govornom jeziku, uključujući upotrebu “citat-nenavodnik” ili “citat-kraj citata” da bi se citirani materijal popunio. Stručnjaci za javne govore rekli su za Lead Stories da nema ništa loše u tome da se tako kaže“, navodi se u članku.
Osim toga, Google arhiva jasno nam nudi niz prekucanih izjava Bajdena koje su objavljene na sajtu Bijele kuće, a u kojima se mogu pronaći njegova izlaganja u kojima je imao naviku da izgovori „kraj citata“.
Slične tvrdnje prije par godina raskrinkao je i istraživački tim portala USA Today, gdje su takođe opovrgnuli manipulacije u vezi Bajdena i navoda „kraj citata“.
Uzimajući u obzir navedene činjenice, jasno dolazimo do zaključka da ovoga puta predsjednik SAD nije napravio bilo kakvu grešku, već je njegovo izlaganje manipulativno predstavljeno kao takvo.
Iz tog razloga objavi sa fejsbuka dali smo ocjenu manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.