Rusku agresiju na Ukrajinu prati propaganda na društvenim mrežama čiji je cilj da se čitaoci uvjere da zapadni mediji šalju lažnu sliku o dešavanjima u Ukrajini, odnosno, da šire lažne vijesti na račun Rusije.
Za tu dezinformativnu kampanju iskorišćeni su i glumci iz Srbije.
Nakon što smo objavili da je glumac Nenad Okanović lažno predstavljen kao ukrajinski vojnik koji je digao u vazduh most i sebe, u novoj objavi na Fejsbuku “glavna uloga” ovog puta je pripala poznatom srpskom glumcu i producentu Draganu Bjelogrliću.
“Razvaljujemo sa ruskom propagandom, prvo sin Dragan duh Kijeva, a sada lepa Ukrajina”, objašnjenje je ove objave.
Naime, na toj društvenoj mreži je podijeljena fotografija navodno objavljena na Tviter nalogu “The Ukraine house” na kojoj se nalazi scena iz srpskog filma “Lepa sela, lepo gore” u kome glumi Bjelogrlić uz objavu na engleskom jeziku “ruski okupatorski vojnici piju pivo nakon spaljivanja sela. Evropska civilizacija nestaje u plamenu”.
Preko fotografije je napisano kako “mediji sa zapada dijele sliku iz filma “Lepa sela, lepo gore” uz tvrdnje da je slika iz Ukrajine” i konstatuje se dodatno “kako je medijski rat gori od najgoreg rata”.
Na nalogu TheUkraineHouse nijesmo mogli pronaći ovu objavu.
Povodom ovog navodnog tvita oglasilo se i Ministarstvo vanjskih poslova Rusije na svom tviter nalogu koje je iskoristilo tu neistinitu informaciju da informiše javnost da je objava stvarna uz konstataciju kako “rusofobne fabrike rade u dvije smjene ovih dana i kako grube laži koriste mejnstrim mediji i objavljuju ih na mrežama bez obzira na njihovu autentičnost, čak i koristeći filmske snimke kao dokaz”.
Pojedini mediji iz regiona su iskoristili ovu lažnu vijest da plasiraju tekstove u kojima se navodi da je scena iz filma iskorišćena kao propaganda da se vide patnje ukrajinskog naroda, odnosno NATO propaganda.
Kao što je to bio slučaj i sa viješću o Okanoviću, kao ukrajinskom heroju, i tvit sa fotografijom Bjelogrlića i tvrdnjom da je u pitanju ruska vojska, krenuo je sa našeg govornog područja, i to kao vrsta šale koja je i dalje u trendu.
Među “tviterašima” sa našeg govornog područja trenutno je trend da se fotografije poznatih ličnosti iz regiona i ostatka svijeta koriste uz “prigodne” tužne opise kako bi se relativizovalo stradanje Ukrajinaca.
Tako imamo primjere se za ovaj vid “humora” koriste fotografije Jelene Karleuše, uz opis da je u pitanju ukrajinska časna sestra krvava nakon bombardovanja, Vojislava Šešelja koji je predstavljen kao “proruski aktivista koji pali zastavu EU”, scene iz serije “Složna braća”…
Dakle, ovakve objave kreću sa Tvitera u regionu i ne predstavljaju dezinformacije koje šire zapadni mediji.
Zbog toga, ovu objavu ocjenjujemo kao manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.