Zloupotreba vizuelnog identiteta kompanije Okov: Ne dijele novac i bonove 

154

Redovna pojava na Fejsbuku postale su lažne stranice poznatih supermarketa koje mame korisnike lažnim obećanjima i nagradama u zamjenu za komentar ili lajk. 

Raskrinkavanje je ukazivalo više puta na takve obmane. Prethodno su meta bili supermarketi, dok smo posljednjih dana evidentirali sličnu objavu koja se odnosi na kompaniju Okov. 

Na stranici “Okov”, koja koristi identični vizuelni identitet pomenute kompanije, pojavio se post (arhivirano ovdje) u kojem je navedeno: 

“Danas je našem shopu rođendan dajemo novac i bonove za besplatnu kupovinu. Odaberite svoj sretan poklon broj, svaki broj ima svoju cijenu, sretno” 

Iako je naziv i profilna fotografija odaju utisak da je u pitanju vjerodostojna stranica Okova, u pitanju je lažna nagradna igra. 

Prvi detalj koji izaziva sumnju je vizual koji je najavljena nagradna igra, vidno lošije rezolucije u odnosu na sadržaj koji inače kompanija Okov objavljuje. 

Uvidom u samu Fejsbuk stranicu sa koje je objavljen ovaj post, jasno je da to nije zvanična stranica koja broji svega 19 pratilaca i nema nikakav sadržaj sem nagradne igre.  

Iz Okova su se oglasili na zvaničnoj Instagram stranici i ukazali da objava o nagradnoj igri, kao ni stranica sa koje je najavljena, nijesu prave već da se zloupotrebljava imidž kompanije za profitiranje. 

“Pojavljuje se lažni Okov profili na Facebook-u koji se bave prevarama. Ne ostavljajte podatke i ne otvarajte linkove koje šalju, jer mogu skinuti novac! Ovo je jedini Okov profil”, naveli su u objavi sa zvanične stranice. 

Dakle, jasno je da je u pitanju još jedna lažna nagradna igra i pokušaj prevare, zbog čega ova objava dobija ocjenu lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.

In this article