naser-oric-novi-pazar

Da ne smijemo vjerovati informacijama koje nam „na prvu loptu“ mogu djelovati autentično, vjerodostojno i istinito uvjerili smo se bezbroj puta. Pokazalo se da smo, kao korisnici društvenih mreža, često meta dezinformatora koji se služe različitim tehnikama fotošopa pokušavajući da nas na taj način prevare i „uvuku“ u kolo širenja netačnog, obmanjujućeg ili lažnog sadržaja.

To je, između ostalih, imao na umu i jedan korisnik Facebooka koji je uz opis:

„Da li je ovo moguce, u nasoj zemlji. Ako drzava ne pohapsi ove kretene, mi smo gotovi!“ podijelio fotografiju  na kojoj je prikazan objekat za koji se tvrdi da je srednja škola u Novom Pazaru koja je navodno nazvana po Naseru Oriću. Ovu fotografiju, uz nešto drugačiji opis pronašli smo i ovdje i ovdje, a primijetili smo da je posljednja u nizu objavljena čak prije nekoliko godina.

Iako na osnovu objavljene fotografije to nije lako zaključiti (font i boja slova su identični, ne vide se obrisi prethodnog naziva, slabija je rezolucija…) u pitanju je fotošop.

To potvrđuje Google pretraga kojom smo pronašli originalnu fotografiju i uočili da zaista jeste riječ o srednjoj školi u Novom Pazaru, ali da ona ne nosi naziv „Naser Orić“.

U pitanju je Srednja ekonomska i medicinska škola „Hipokrat“ u Novom Pazaru, a kako se navodi na njihovoj veb stranici riječ je o privatnoj školi koja je s radom počela 2013. godine.

Foto: Printscreen/Hipokrat srednja škola/
http://www.skolahipokrat.edu.rs/o-skoli/

Dakle, na montiranoj fotografiji koja se već godinama širi putem društvenih mreža umjesto originalnog naziva škole, na natpisnoj ploči, umetnuto je ime – Naser Orić.

Naše kolege sa portala Raskrinkavanje.ba utvrdili su da najstarija objava ove montaže datira iz 12. aprila 2016. godine, kada je fotografija podijeljena na Facebook stranici BiH Vijesti. Istog mjeseca se pojavila i na Instagram profilu naser.oric.

Dodatno, pretragom škola u Novom Pazaru (osnovne i srednje) utvrdili smo da se nijedna od njih ne zove Naser Orić.

Naser Orić je bivši komandant jedinica Armije Republike Bosne i Hercegovine na teritoriji Srebrenice tokom rata u BiH.  Za njegovo djelovanje u ratu prvostepeno je osuđen za ratne zločine nad Srbima i ostalim nebošnjacima, ali je u apelacionom postupku oslobođen svih optužbi.

Dakle, na osnovu dostupnih informacija, uz prepoznavanje fotošopirane fotografije, ovaj sadržaj ocijenili smo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.

In this article