Rumunija je savladala Ukrajinu 3:0 na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, a neki korisnici društvenih mreža pokušali su da skrenu pažnju sa uspjeha Rumuna. Na društvenim mrežama viralan je snimak na kojem se mogu vidjeti rumunski navijači koji navodno skandiraju u znak podrške predsjedniku Rusije, Vladimiru Putinu.  

Snimak koji je stigao do našeg regiona prate navodi poput: (arhivirano: ovdje

Rumunski navijači na utakmici protiv Ukrajine takođe skandiraju Putinu 

Objava je postala viralna i na mreži X. Međutim, neki pripadnici X zajednice upozorili su da se radi o modifikovanom videu i poručuju:  

“Rumunski navijači pridružili su se ostalima, a danas su se na tribinama Alijanc arene čule riječi himne evropskih navijača: „putin chujło lalalala.” 

Rumuni su zapravo pjevali pjesmu koja je odavno popularna među ukrajinskim navijačima. U njoj se vrijeđa ruski predsjednik Putin i to riječima: “Putin khuyilo” ili “Putin khuilo”. 

Ukrajinski mediji prenose:  

“Telegramom kruži video na kojem se vidi kako rumunski navijači skandiraju ime ruskog diktatora na stadionu tokom utakmice njihovog tima protiv Ukrajine na Euru 2024. Ovaj video je lažan. Lažni tvorci su zamijenili zvučnu podlogu. Istovremeno, autori falsifikata su koristili poznato „pjevanje“ ukrajinskih navijača o diktatoru, izrezavši dio…” 

Italijanska la Republika u lidu piše

“Iz pametno montiranog snimka djelovalo je da je tokom utakmice protiv Ukrajine neko od gledalaca bodrio ruskog predsjednika. Cijeli video prikazuje nešto sasvim drugo.” 

Mirror za američko tržište objavio je priču na istu temu – da su Rumuni bodrili Putina. Ali, link je uskoro izbrisan, dok je ostao samo URL. Mirror na irskom objavio je istoimeni članak, koji je u momentu objavljivanja ovog teksta još aktivan

Sveukupno, snimak u kojem rumunski navijači navodno skandiraju Putinovo ime je modifikovan, odnosno lažan. Rumuni jesu pominjali Putinovo ime, ali u negativnom kontekstu. Da se zapravo radi o prvom scenariju, svjetski mediji bi pisali o skandalu na tribinama u Minhenu, ali to se nije desilo. 

Sporna objava dobija ocjenu – neutemeljeno.  

Ocjenom „Neutemeljeno“ označeni su medijski izveštaji koji se ne baziraju na jasnom izvoru i za koje se istraživanjem ne može utvrditi ko su izvori za tvrdnje iznete u članku.

EDIT 20.06.2024. 15:21

Naknadnom provjerom došli smo do zaključka da se i za video, kojim se dokazuje da je sporna objava lažna, ne može sa 100-postotnom sigurnošću utvrditi da je originalan, odnosno da nije modifikovan. Na tragu ove informacije, došli smo i do teksta koje su radile kolege iz Snopes-a, a koje prenose pisanje njemačkog Bilda – da su rumunski navijači pružali podršku Ukrajini te da su pjevali ime zemlje. Sve to govori u prilog tezi koja se u našem tekstu ispostavlja tačnom – da Rumuni nijesu skandirali Putinu, odnosno da nijesu provocirali Ukrajince. Zbog naknadne provjere, ocjena sporne objave izmijenjena je u – neutemeljeno.

EDIT 03.07.2024. 13:59

Prema pisanju AFP-a, njihovi novinari i fotografi koji su bili na utakmici nijesu čuli nikakvo slično skandiranje, a zatim su potražili odgovor od UEFA-e i dobili su ga:  

“UEFA je na pitanje AFP-a 18. juna 2024. odgovorila da je snimak “lažan”, bez dodatnog komentara. Ta organizacija normalno istražuje problematično ponašanje navijača tokom utakmica.” 

Kako je objava postala viralna i na mreži X, neki pripadnici X zajednice upozorili su da se radi o modifikovanom videu i poručuju:  

“Rumunski navijači pridružili su se ostalima, a danas su se na tribinama Alijanc arene čule riječi himne evropskih navijača: „putin chujło lalalala.” 

U prvoj verziji ovog teksta pisali smo da su Rumuni zapravo pjevali pjesmu koja je odavno popularna među ukrajinskim navijačima. U njoj se vrijeđa ruski predsjednik i to riječima: “Putin khuyilo” ili “Putin khuilo”. Na tragu toga smo pisali da Rumuni jesu pominjali Putinovo ime, ali u negativnom kontekstu. Međutim, naknadnom provjerom ispostavilo se da ni to nije tačno. 

Na društvenim mrežama je kružio snimak na kojem se može čuti identično pjevanje, a za koji se takođe tvrdilo da je sa nedavne utakmice Ukrajine i Rumunije. Međutim, radi se o meču Ukrajine i Austrije iz 2021. 

Da rumunski navijači nijesu skandirali ni pro-putinovski ni kontra Putinu pisao je i DW, koji prenosi svjedočenje svog novinara koji je takođe bio na meču, Kristijana Stefaneskua. On je bio na poziciji gdje se navodno pjevanje odvijalo, a čak se i vidi na spornom snimku, i kaže da nije čuo ni prvu ni drugu verziju skandiranja. DW dalje piše:  

“DW je razgovarao i sa Stefaneskuovim poznanikom, koji je gledao meč dva sjedišta desno. Rekao je da mu je poznata video verzija koja kruži sa sloganom „Putin – hujlo“. Ali, kao i sa Stefaneskuom, naglasio je da nije čuo da se skandira nijedan slogan.   

Pošto su oba svjedoka bila toliko blizu pozicije osobe koja je snimala, malo je vjerovatno da su promašili pjevanje, posebno zato što svaki audio snimak sugeriše da je cijeli blok pjevao”. 

Svjetski fekt-čekeri su pokušali da dođu do originalnog audio snimka, koji bi trebalo da je modifikovan, kako bi potvrdili da na utakmici Ukrajine i Rumunije nije bilo nikakvog skandiranja Putinu, ali u tome nijesu uspjeli. Tim prije, što pogrdno skandiranje ruskom predsjedniku “Putin huilo” potiče još od 2014.  

Kolege iz italijanskog Open-a takođe zastupaju tezu da su oba videa pogrešno predstavljena, u tekstu pod naslovom: “Svi snimci rumunskih navijača koji skandiraju za i protiv Putina su lažni”. Njihov zaključak glasi:  

“Suočeni smo sa dvostrukom prevarom. S jedne strane, izmijenjeni video sa zvukom koji je jasno snimljen negdje drugdje i isječen, sa druge strane drugi je korišćen da poriče prvi, ali sa dodatnim neistinama. Zapravo, audio snimak oba klipa je lažan…” 

Zbog odgovora UEFA-a koji je dobio AFP, kao i zbog svjedočenja novinara i drugih aktera sa snimka koji su govorili za DW, kao i naknadne provjere navoda, sporna objava dobija ocjenu –  lažnu vijest, umjesto prethodne – neutemeljeno.

Nakon još jedne provjere utvrdili smo, dakle, da rumunski navijači nijesu skandirali Putinu, ali i da nijesu skandirali protiv njega, kao što smo pisali u prethodnoj verziji teksta. Zbog toga su njegovi naslov, sadržaj i ocjena izmijenjeni. To svakako ne mijenja prvobitnu tezu da navodi iz sporne objave nijesu tačni – da rumunski navijači nijesu skandirali Putinu, odnosno da nijesu provocirali Ukrajince. 

In this article