Čovjek koji je izumio budućnost – riječi su kojima BBC u jednom od svojih članaka opisuje Nikolu Teslu. 

Jedan od najvećih svjetskih naučnika rođen je 10. jula 1856. u Smiljanu, Lika, tada Vojna granica (Vojna krajina) u sklopu Austrijskog carstva, danas Hrvatska. 

Uoči obilježavanja njegovog rođendana često se pojave različiti članci koji govore o detaljima njegovog života koji nisu toliko poznati javnosti. 

Tako je bilo i ove godine. 

“Nikola Tesla kao instruktor plivanja. Njujork 1900. godina”, navodi se u jednoj objavi koja je 24.juna objavljena na Fejsbuku (arhivirano ovdje) a koju čini i fotografija na kojoj su prikazani muškarac (koji nosi majicu sa natpisom instruktor plivanja)  i žena kako leže na plaži. 

Ovo nije prvi put da se ova fotografija našla na društvenim mrežama, viralna je bar od 2013. godine kada su je masovno dijelile brojne stranice (1,2,3,4,5), ali i kredibilni domaći mediji (ovdje, ovdje, ovdje…) 

Da je fotografija vjerodostojna i da je na njoj zaista Tesla povjerovali su i neki od članova našeg tima, u šta smo se uvjerili pretragom starijih objava. 

I da – fotografija jeste vjerodostojna. 

Međutim, to ne znači da na njoj zaista i jeste Tesla u ulozi instruktora plivanja. 

Zabilježena je 1898. godine i prikazuje muškarca nepoznatog identiteta, na Midland Biču na Stejten Ajlendu, dokazuje arhiva Muzeja grada Njujorka

Foto: Printscreen 

Poređenje fotografija  

Čovjek na ovoj fotografiji ima zaista veliku sličnost sa naučnikom, međutim činjenice pokazuju da to nije mogao biti Tesla. 

Tesla je 1898. godine, kada je fotografija nastala, imao oko 42 godine, dok je čovjek na fotografiji znatno mlađi. Takođe, na istom sajtu dostupna je još jedna fotografija istog čovjeka (zabilježena 1986. godine), na kojoj se vidi da je riječ o osobi nižeg rasta, dok je za Teslu poznato da je bio visok 188cm.

Foto: Printscreen 

Takođe, ukoliko uporedimo crte lica, primjetne su različitosti, ali i uši, kao i zalisci. 

Komparacija fotografija; Tesla lijevo, fotografija iz 1986. godine 

Da na viralnim fotografijama nije Tesla, objavili su faktčekerski portali Snopes i Factly

Jelenković: Nemoguće zamisliti da je Tesla imao vremena da se bavi poslom spasioca 

Kao što smo prethodno kazali, fotografija se povremeno objavljuje kao zanimljivost iz života pronalazača. 

To je bio slučaj i 2013. godine, kada je tadašnji direktor Muzeja Nikole Tesle u Beogradu, Vladimir Jelenković, potvrdio da na fotografiji nije čuveni naučnik. 

“Pošto se isti instruktor plivanja pojavljuje i na drugim fotografijama, mogli smo da se uvjerimo da na njima znatno manje podjseća na Teslu. U svakom slučaju, s obzirom na to da je u pitanju originalna istorijska fotografija s kraja 19. vijeka, svakako da nije u pitanju foto-montaža, već autentična fotografija osobe koja nije Nikola Tesla, već samo liči na njega”, rekao je Jelenković u izjavi za srpske medije

Objasnio je da 1898. godine, kada je datiran nastanak ove fotografije, Tesla na prvoj izložbi električnih aparata u Medison Skver Gardenu izvodi čuveni eksperiment u kome pomoću radio talasa daljinski upravlja kretanjem svog modela brodića i time započinje eru daljinskog upravljanja, te da nije postojala ni najmanja šansa da se u slobodno vrijeme bavi dodatnim poslom spasioca. 

“Pred Američkim elektroterapeutskim društvom, 13. septembra te iste godine u Bafalu drži predavanje “Visokofrekventni oscilatori za elektroterapeutske i druge namjene”. Istovremeno, vrši pripreme i za odlazak u Kolorado Springs, gdje će sljedeće godine tokom sedam mjeseci u svojoj laboratoriji obavljati eksperimente sa generatorom visokofrekventnih struja velike snage i ispitivati zakonitosti prostiranja struja kroz zemlju i atmosferu. Dakle, gotovo je nemoguće zamisliti da je u časovima dokolice, koje očigledno nije imao, radio kao instruktor plivanja”, dodao je Jelenković. 

Raskrinkavanje je pitalo Muzej grada Njujorka za pojašnjenje ko je osoba na fotografiji za koju se tvrdi da je Nikola Tesla, o čemu ćemo naknadno obavijestiti čitaoce. 

Poznato je da je Tesla bio veliki ljubitelj plivanja i da je bio dobar plivač, o čemu je pisao i u svojoj autobiografiji, međutim ne postoje dokazi koji bi potvrdili da se ikada bavio poslom instruktora plivanja. 

Takođe, na osnovu svega prethodno predočenog, jasno je da osoba na fotografiji nije Nikola Tesla. 

Objavi sa Fejsbuka dajemo ocjenu lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article