Lažne vijesti o Bajdenovoj smrti širile čak i javne ličnosti

328

Džo Bajden se povukao iz predizborne kampanje za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD), ali teorije zavjere o njemu se nisu tu zaustavile. 

Nakon informacije da je Bajden pozitivan na koronu, a onda i da je odustao od kandidature, pojedini regionalni mediji poput Srbininfo.rs i Intermagazin.rs prenijeli su vijest da je preminuo, a izvor za to informaciju je američki novinar, Taker Karlson. 

“Udarno! Karlson sumnja da Bajden umire ili da je već umro!”, glasi naslov teksta objavljenog na Srbin Info. 

Da se “šire glasine da je Bajden umro” objavio je i Informer.  

Istu vijest su podijelili i korisnici društvenih mreža (1, 2, 3). 

Tvrdnje da je još uvijek aktuelni predsjednik Džo Bajden preminuo su netačne, a proširili su je korisnici društvenih mreža i pojedine javne ličnosti. 

Dok je još uvijek bio predsjednički kandidat, na službenom putovanju u Las Vegasu, u svim svjetskim medijima odjeknula je vijest da je Bajden pozitivan na koronu.  

Taker Karlson je u svojoj emisiji pročitao dojavu političkog aktiviste, Čarlija Kirka  da je Bajden doživio “zdravstvenu situaciju”, te iznio niz tvrdnji o tome da je “tajna služba SAD-a obavijestila Las Vegas Metro policiju da postoji hitna situacija koja uključuje Bajdena i da treba zatvoriti ulice kako bi što prije prevezli predsjednika do Univerzitetske bolnice”, zatim da će predsjednika prebaciti u bolnicu Džons Hopkins… 

“Navodno su se u policiji širile glasine da Džou Bajdenu nije dobro ili da je možda već mrtav”, piše u dojavi koju je pročitao Karlson. 

Nakon toga je Karson zaključio da se “nešto dešava”. Međutim, novinar nije izjavio da je Bajden mrtav. 

“Jasno je da se ovdje nešto dešava, očigledno. Ne znam šta je to. Znam šta je karakteristika toga, a to je tajnovitost. Tajnovitost je karakteristika laganja. Dakle, ako želite da znate kada neko laže, pa, ne znam. Da li nešto skriva? Ako skriva, onda laže, pa, zaključak je da oni lažu”, zaključio je Karlson. 

Bajden se jeste povukao iz javnosti nakon što je ustanovljeno da je pozitivan na koronu, ali njegovo poslednje javno obraćanje 24. jula demantuje insinuacije o njegovoj smrti. 

Prilikom javnog obraćanja, Bajden se osvrnuo na razloge zbog kojih je odustao od kandidature na narednim izborima i uputio podršku Kamali Haris. 

Takođe, dan prije Bajdenovog javnog obraćanja, američki mediji su izvijestili da se ponovo vratio u Bijelu kuću. 

Tako važna vijest poput smrti još uvijek aktuelnog predsjednika SAD-a ne bi mogla ostati u tajnosti, a Bijela kuća bi o takvom događaju sasvim izvijestila javnost, kao i brojne agencije i kredibilni mediji. 

Objave dobijaju ocjenu klikbejt i lažna vijest. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article