Od početka rata Izraela i Hamasa na Bliskom istoku, jemenski Huti stavili su se na stranu Hamasa. Pobunjenička grupa lansirala je dronove i rakete ka Izraelu, a većina je presretnuta. Od novembra, u sklopu kampanje podrške Hamasu u ratu sa Izraelom, Huti su napali i oko 40 komercijalnih brodova u Crvenom moru.  

Ovih dana na Fejsbuku se pojavio snimak broda u plamenu, za koji se kaže: (arhivirano: ovdje

Huti s…ali još jedan američki brod 

Na prvi pogled stiče se utisak da su jemenski pobunjenici stali na kraj nekom američkom vojnom brodu, ali to nije tačno.  

Brod u plamenu, koji se vidi na snimku, zapravo je brod najveće šiping komanije na svijetu – MSC. U pitanju je MSC United VIII. O napadu, koji se dogodio krajem prošle godine, pisali su svjetski mediji. O napadu su se oglasili i iz kompanije:  

“MSC potvrđuje da je 26. decembra 2023. godine kontejnerski brod MSC UNITED VIII napadnut dok je prolazio kroz Crveno more. Plovilo je obavijestilo obližnji ratni brod koalicione operativne grupe o napadu i, prema instrukcijama, angažovao se u manevrima izbjegavanja.  

Incident se dogodio 26. decembra 2023. oko 12:25 UTC dok je brod MSC išao iz luke kralja Abdulaha u Saudijskoj Arabiji za Karači, Pakistan.  

Trenutno je sva posada bezbjedna, nema prijavljenih povreda i u toku je detaljna procjena plovila.  

Naš prvi prioritet ostaje zaštita života i bezbjednosti naših pomoraca i dok se njihova bezbjednost ne obezbijedi, MSC će nastaviti da preusmjerava brodove rezervisane za tranzit kroz Suec preko Rta dobre nade.” 

Prema specijalizovanom sajtu vesselfinder, MSC United VIII je operativan i trenutna pozicija mu je kod zapadne Afrike. Takođe, ovaj brod nije američki i plovi pod zastavom Liberije.  

Takođe, kompanija MSC nije američka. Na njihovom zvaničnom sajtu moguće je provjeriti da je sjedište kompanije u Ženevi, u Švajcarskoj. Kompaniju je osnovao kapetan Đanluiđi Aponte, Italijan, a prema različitim izvorima osnovana je u Napulju, odnosno u Briselu. Svakako, nema dodirnih tačaka sa SAD.  

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article