Često se dogodi da satirični sadržaj krene da se dijeli društvenim mrežama, a da se onaj dio “satira” izgubi u procesu. Jedan takav slučaj stiže iz Hrvatske.  

Krajem maja Fejsbuk je preplavila fotografija robotskog goluba, koji u utrobi sadrži neku vrstu elektronike. Samo jedan post za kratko vrijeme generisao je oko 300 lajkova i više od 100 dijeljenja, a u objavi se kaže: (arhivirano: ovdje)  

GOLUB – UDBAŠ‼️ 
“Jedan od dronova za nadzor građana upravo snimljen na Dolcu ( Zagreb ).Vjerojatno je ostao bez baterija pa se ugasio i pao.Fotografiju je poslao čitatelj. 

S obzirom na to da je evidentno da je vještačka inteligencija (AI) umiješala prste, provukli smo fotografiju kroz softvere koji prepoznaju AI. U ovom slučaju, rezultat je da se gotovo 90% radi o kompjuterski generisanom sadržaju.  
 
Koleginice iz Faktografa bavile su se istom temom i pisale da je ovaj sadržaj potekao sa satirične stranice “Uklonimo HAARP sa Hrvatske zemlje”. Stranica je osnovana 2015, dok u njenom opisu piše da se radi o komediji. Međutim, admini stranice su morali da reaguju jer je veliki broj ljudi njihov sadržaj dijelio bez naznake da se radi o parodiji ili satiri. U jednom njihovom statusu se kaže: (arhivirano: ovdje

“Cilj ove stranice je ustvari socijalni eksperiment. Zanimalo nas je dokle ide granica gluposti. Sve objave i slike su falsificirane uglavnom u photoshopu. Hvala svima na ugodnim paranoičnim komentarima i porukama” 

Faktograf dalje piše da se isti sadržaj dijelio i u Bosni i Hercegovini, sa malom izmjenom – da je golub “udbaš” pao u Živinicama. A, golub “udbaš” je ponio i svjetsku slavu jer je dijeljen i na međunarodnom nivou na nizu portala poznatih među internet zajednicom.  

S obzirom na viralnost objave, u kojoj nije jasno naznačeno da se radi o satiri, ona dobija ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article