Svi građani Glavnog grad su tokom septembra imali priliku da besplatno koriste gradski prevoz, a tokom ove školske godine besplatan prevoz omogućen je i učenicima osnovnih i srednjih škola na teritoriji Podgorice.
Uporedo sa ovim informacijama na Fejsbuku smo evidentirali sponzorisane objave (arhivirano ovdje) u kojima se građani Glavnog grada pozivaju da kupe “specijalne karte po promotivnoj cijeni”.
“Besplatan prevoz za građane Podgorice!
U povodu 20-godišnjice Gradski prevoz Podgorica predstavljamo specijalnu kartu!
Uz novu kartu možete putovati svim sredstvima javnog prevoza u gradu tokom 6 meseci, samo za 2,35 €!
Požurite, dostupno je samo 500 karata po promotivnoj ceni! Kliknite na link za više informacija!”, piše u objavi.
Prije svega, ovi postovi su objavljeni sa Fejsbuk stranice Javni prevoz Podgorica, kreiranoj 26. septembra, koja ima vrlo malo pratilaca. Prve i jedine objave na ovoj stranici se odnose na promociju specijalne karte.
Već na prvi pogled se može uočiti da su informacija u samoj objavi nekonzistentne.
Na početku se navodi da je gradski prevoz besplatan za sve građane Podgorice, a zatim se nudi mogućnost da plate promotivnu cijenu kartice koja im omogućava korišćenje javnog prevoza narednih šest mjeseci, a uz sto post je napisan uz korišćenje ekavice.
Interesantno je da kredibilitet objavi daju navodni građani Podgorice koji potvrđuju da su osvojili te kartice, a čija imena i prezimena ipak upućuju da nisu odavde.
Svi ti nalozi su, pored komentara, ostavili i fotografije kartica, a na pojedinima se u pozadini vidi tramvaj. S obzirom da u Glavnom gradu nema tramvaja, barem ne još uvijek do nekih narednih izbora, jasno je da fotografije nisu nastale u Podgorici.
Na zvaničnom sajtu Glavnog grada nema informacije o ovoj “specijalnoj kartici” po promotivnoj cijeni, što bi svakako bilo istaknuto, da je informacija tačna.
A povodom ovog posta, i zvanično su se oglasili.
“Zbog velikog interesovanja, upozoravamo građane da je stranica na društvenoj mreži Facebook pod nazivom “Javni prevoz Podgorica” lažna, kao i informacije o gradskom prevozu koje su objavljene sa tog naloga”, saopšteno je iz Glavnog grada.
Građani su nedavno već bili žrtve slične obmane, kada je najavljena slična akcija Gradskog prevoza, na šta je Raskrinkavanje upozorilo građane.
Ove objave ocjenjujemo ocjenom lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.