Kruži editovana fotografija Tajsona ogrnutog palestinskom zastavom 

140

Legenda boksa, Majk Tajson vratio se u ring i nedavno borio protiv jutjubera, Džejk Pola.  

Meč je bio jedan najiščekivanijih događaja u bokserskom svijetu, što potvrđuje više od 60 miliona pregleda na Netfliksu, gdje je borba emitovana. 

Nakon održanog meča, na društvenim mrežama je osvanula (arhivirano) fotografija Tajsona, ogrnutog palestinskom zastavom. 

“Majk Aziz Tajson. Podrška Palestini”, piše u opisu objave. 

Na osnovu pretraga ključnih riječi nije moguće doći do kredibilnog izvora ili medijskog članska u kojem je navedeno da je Tajson izrazio podršku Palestini. 

Sa druge strane, više fakt-čekera bavilo se spornom fotografijom za koju se ispostavilo da je editovana. 

Tajson ima istaknutu tetovažu na lijevoj strani grudnog koša u čast svoje pokojne ćerke, koja ja je “nestala” sa fotografije koja se dijeli. Pored toga, njegova prepoznatljiva tetovaža na licu, oko lijevog oka, na fotografiji koja je podijeljena na Fejsbuku izgleda značajno veće i svjetlije. Logically facts je ukazao da dizajn te tetovaže ne odgovara stvarnoj Tajsonovoj tetovaži, što je moguće potvrditi i na snimcima sa borbe. 

Na viralnoj fotografiji, Tajson ima tetovažu ispod desnog oka. Snimci borbe ipak pokazuju da na tom mjestu poznati bokser nema tetovažu. Bezbroj fotografija na internetu, poput ove kojom je najavljen meča sa Džejkom Polom  pokazuje da čuveni bokser nema tetovažu ispod desnog oka. 

Takođe, zastava Palestine na viralnoj fotografiji je očito pogrešno editovana. Crveni trougao na zastavi  počinje od jarbola, vertikalne strana koja je pričvršćena za stub zastave i proteže se ka slobodnom kraju zastave, dok na fotografiji sa Fejsbuka crveni trougao nepravilno počinje sa slobodnog kraja zastave. 

Izvor: The Quint 

S obzirom na sve navedeno objava dobija ocjenu lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article