Kongres SAD nije izglasao sankcije Međunarodnom krivičnom sudu 

175
bajdenova-naredba-o-vakcinaciji-i-testiranju

Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS), Karim Kan, podnio je zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta, kao i lidera Hamasa zbog ratnih zločina, o čemu smo već pisali.  

Predstavnički dom Kongresa SAD, u kojem Republikanci imaju većinu, potom je usvojio prijedlog zakona o sankcijama za MKS sa 247 glasova za i 155 protiv. Međutim, teško da će taj dokument postati zakon jer nije stigao do Senata, u kojem većinu imaju Demokrate.  

Ipak, na društvenim mrežama ova inicijativa pogrešno je predstavljena i to na način: (arhivirano: ovdje

Kongres je izglasao sankcije Međunarodnom kaznenom sudu u Haagu zato što se usudio podignuti optužnicu protiv američkog genocidnog prijatelja Benjamina Netanyahua.  

SAD je glavni svjetski terorist. 

Objavu prati link do teksta Rojtersa, naslovljen:  

Američki dom usvojio je republikanski zakon o sankcijama Međunarodnog krivičnog suda nad Izraelom 

Dakle, u pitanju je Predstavnički dom, ne Kongres, kako se tvrdi u spornoj objavi. Kongres je sastavljen od Predstavničkog doma i Senata. 

Donošenje zakona u SAD često se može izgubiti u prevodu. Ali, da do toga ne bi dolazilo, evo i pojašnjenja – šta je “bill”, šta je “law”, a šta je “act”: 

“Kada i Senat i Dom izglasaju prijedlog zakona (bill) u identičnoj formi, on se šalje predsjedniku na potpis.  Ako ga predsjednik potpiše (bill), on postaje zakon (law). Zakoni su takođe poznati kao akti Kongresa (act). Statut je još jedna riječ koja se koristi naizmjenično sa zakonom.” 

Prijedlog zakona o sankcijama MKS, dakle, jeste prošao Predstavnički dom, ali najvjerovatnije neće dalje od toga, kao što je moguće provjeriti na stranici Kongresa. U članku Rojtersa, na koji se sporna objava poziva, još piše:  

“Ne očekuje se da će ta mjera postati zakon, ali odražava stalnu podršku Izraelu u Kongresu usred međunarodnih kritika zbog bliskoistočne kampanje te zemlje u Pojasu Gaze.” 

Pritom, kako piše BBC, predsjednik SAD Džo Bajden je rekao da se “žestoko protivi” prijedlogu zakona, dok je iz administracije poručeno da se protive sankcijama MKS. 

Zbog svega navedenog, sporna objava dobija ocjenu – manipulisanje činjenicama.  

Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica. 

In this article