Podaci o nestalim osbama povod za klikbejt naslove i senzacionalizam 

128

Podatak da se na dan 23. jun 2024. godine u Crnoj Gori 47 lica vode kao nestala, privukao je pažnju velikog dijela crnogorske javnosti, a samim tim i medija u zemlji, ali i u okruženju. 

Ova informacija u prvi mah djeluje zastražujuće, međutim, ako se uzme u obzir da se brojka vezuje za period od 10 godina, onda stvari dobijaju drugačiji smisao. 

Naime, portal RTCG objavio je da se danas u Crnoj Gori ne zna ništa o sudbini 47 lica, čiji je nestanak prijavljivan u proteklih deceniju. 

Izvještavanje o ovakvim stvarima prilično je osjetljivo, stoga se od medija očekuje da vode računa da podatke javnosti prezentuju na transparentan i nesenzacionalistički način. 

Međutim, nijesu svi mediji bili obazrivi prema ovom pitanju, pa smo se tako uvjerili da su pojedini portali podatke iskoristili kako bi putem novinarskog senzacionalizma privukli pažnju čitaoca. 

„CRNA GORA NA NOGAMA: Policija traga za 47 nestalih osoba“, naslov je portala Happy

Ništa manje kreativan nije bio ni portal Alo, koji je objavio: 

„TELEFON U STANICI NE MIRUJE! Crnogorska policija traga za 47 nestalih osoba“. 

Tekst Alo-a, prenio je i crnogorski portal Pogled.me

Osim bombastičnih naslova, u tekstovima navedenih medija ne uočavamo podatke koji se razlikuju od onoga što je objavio RTCG. 

Naime, prenesen je kompletan sadržaj koji je objavio crnogorski Javni servis, a koji navodi sljedeće: 

„Crnogorska policija traga za 47 nestalih osoba. To je Televiziji Crne Gore saopšteno iz Sektora za borbu protiv kriminala iz kojeg ističu da su u proteklih 10 godina, riješili 1.385 slučajeva, a da je najviše nestanaka prijavljeno 2019. godine.“ 

U tekstu se citira i policijski službenik koji navodi: 

„Evidentirano je da je u proteklih deset godina na teritoriji Crne Gore nestalo, odnosno dalje se traga za 1.432 lica. Za 1.385 lica je obustavljena ova potraga. Iz razloga što su pronađena”. 

Na osnovu objavljenih činjenica, zaključujemo da se na današnji dan ne zna sudbina 47 osoba kojima se trag gubi u različitim periodima u proteklih 10 godina. 

Taj podatak govori nam da situacija po pitanju nestalih osoba u Crnoj Gori nije haotična kao što bi se moglo zaključiti na osnovu naslova u kojem se navodi da je „Crna Gora na nogama“. 

Sa druge strane, ništa manje nije tendenciozna tvrdnja, takođe iz naslova, koja kaže da „telefoni ne miruju“. 

Uzimajući to u obzir, u citiranim naslovima jasno prepoznajemo elemente senzacionalizma čiji je cilj privlačenje pažnje. 

Zbog toga smo tekstovima portala Happy, Alo i Pogled dali ocjenu Klikbejt. 

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti. 

In this article