Događaj koji je obilježio prošlu sedmicu je dvodnevni sastanak lidera vojnog saveza NATO-a i partnerskih zemalja u Viljnusu. NATO saveznici su na samitu raspravljali  o raznim pitanjima, a jedno od bitnijih je bilo podrška Ukrajini na putu ka budućem članstvu u Alijansi.

Pojedini mediji izvještavajući o ovom događaju objavili su obmanjujuće naslove.

“Zašto mediji nisu preneli vest sa NATO samita? Ukrajini u Viljnusu zauvek zatvorena vrata NATO pakta”, piše portal Intermagazin.rs.

U tekstu se navodi i sljedeće:

“(…)NATO u odnosu na Ukrajinu ima malo drugačije planove. NATO pakt želi da ratuje sa Rusijom tuđim rukama – od Ukrajine se zahteva da izvršava naređenja, bez ravnopravnog članstva u Alijansi”.

Tvrdnja da su Ukrajini “zauvijek zatvorena vrata NATO saveza” nije tačna.

Lideri NATO saveza su u pisanoj deklaraciji iskazali svoj stav, da će blok biti u poziciji da uputi poziv Ukrajini da se pridruži Alijansi kada se saveznici slože i kada se ispune uslovi za to.

“U potpunosti podržavamo pravo Ukrajine da izabere sopstvene bezbjednosne aranžmane. Budućnost Ukrajine je NATO. Ponovo potvrđujemo posvećenost koju smo dali na Samitu u Bukureštu 2008. da će Ukrajina postati članica NATO-a, a danas priznajemo da je put Ukrajine ka punoj evroatlantskoj integraciji prevazišao potrebu za Akcionim planom za članstvo. Ukrajina postaje sve više politički integrisana sa Alijansom, i ostvarila je značajan napredak na svom reformskom putu. U skladu sa Poveljom o posebnom partnerstvu između NATO-a i Ukrajine iz 1997. i dopunom iz 2009. godine, saveznici će nastaviti da podržavaju i preispituju napredak Ukrajine, kao i potrebne dodatne reforme demokratskog i bezbjednosnog sektora”.

Ministri inostranih poslova NATO-a će redovno procjenjivati napredak kroz prilagođeni godišnji nacionalni program. Alijansa će podržati Ukrajinu u sprovođenju ovih reformi na njenom putu ka budućem članstvu. Bićemo u poziciji da uputimo poziv Ukrajini da se pridruži Alijansi kada se saveznici slože i ispune uslovi”, istaknuto je u deklaraciji.

Dakle, tačno je da članice NATO saveza nisu uputili pozivnicu, niti odredile raspored za pristupanje koji je Ukrajina zatražila, ali na osnovu toga se ne može zaključiti da su “zauvijek zatvorile vrata” toj zemlji.

Alijansa je saopštila da će uputiti Ukrajini značajan paket proširene političke i praktične podrške, a uspostavljanjem Savjeta NATO-Ukrajina, Kijev je “dobio svoje mjesto za stolom” sa svim ostalim članicama i partnerima saveza.

“Bezbjednost Ukrajine je od velikog značaja za saveznike i Alijansu. Da bismo podržali dalju integraciju Ukrajine u NATO, danas smo dogovorili značajan paket proširene političke i praktične podrške. Odlučili smo da uspostavimo Savjet NATO-Ukrajina, novo zajedničko tijelo u kojem saveznici i Ukrajina sjede kao ravnopravni članovi radi unapređenja političkog dijaloga, angažovanja, saradnje i evroatlantskih težnji Ukrajine za članstvo u NATO”, dodaje se u deklaraciji NATO saveza. 

Dodatno, u tekstu se navodi da je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg  rekao da “Ukrajina može u NATO samo kad pobijedi”. Ovim tvrdnjama bavili smo se ranije i ukazali da je Stoltenberg pogrešno interpretiran.

Objavu portala Intermagazin.rs ocjenjujemo kao klikbejt i dezinformaciju.

Ocjenu “Klikbejt” dobija medijski izvještaj čiji naslov nema uporište u samom tekstu koji slijedi. Ovakvi tekstovi i prilozi imaju cilj da senzacionalističkim naslovom privuku pažnju konzumenta/kinje, obećavajući sadržaj koji zapravo ne postoji i uglavnom se kreiraju iz finansijskog interesa odnosno zbog povećanja čitanosti.

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija.

In this article