Njemačka ministarka vanjskih poslova Analena Berbok boravila je u službenoj posjeti Kini, a kritike koje je iznijela na račun zvaničnog Pekinga poslužile su dežurnim dezinformatorima da iskonstruišu priču o tome da je njemačka političarka izbačena sa sastanka sa kineskom stranom.
Fejsbukomali i proruskim medijima, poput IN4S-a, kruži snimak ( 1, 2, 3, 4, 5,6,7,8) ( arhivirano ovdje) na kojem se vide Berbok i nekadašnji kineski ministar vanjskih poslova Ćin Gang, sa kojim je Berbok razgovarala tokom ranije posjete Kini, aprila 2023. U objavama, koje su predstavljene kao aktuelne, navodi se da je Berbok izbačena napolje skupa sa njemačkim novinarima.
Ovu neistinu podijelio je čak i predsjednik Skupštine Republike Srpkse Nenad Stevandić.
“Nakon što je ministarka spoljnih poslova Njemačke pokušala da kinezima drži lekcije ekspresno je izbačena sve sa njemačkim novinarima a pres otkazan. Gestikulacije i pokreti rukom domaćina su skoro pa ekstremne. Svijet se strašno brzo mjenja”, “ocijenio” je Stevandić.
“Posle njene oštre kritike kineskog rukovodstva i deljenja lekcija kako treba da se Kina ponaša prema Rusiji, Berbokova je hladno izbačena napolje sa sve njemačkim novinarima. Kineska strana je brzo otkazala zajedničku konferenciju za štampu”, navodi se u drugim objavama.
Ipak, objave ne samo da nisu aktuelne, nego nijesu ni tačne. Na snimcima koji su podijeljeni, iskorišćen je snimak iz 2023. godine, kada jer Berbok razgovarala sa tadašnjim kineskim ministrom (arhivirano) . I tu posjetu obilježile su dezinformacije jer je veliki broj medija objavio da njemačku ministarku na aerodromu nije dočekao niko i da je Kina tako poslala poruku Zapadu i Njemačkoj.
O sastanku 2023. su izvijestili i zvaničnici kineskog ministarstva vanjskih poslova, a u saopštenju tog resora, navedeno je da “obje strane treba da teže da budu zagovornici pragmatične saradnje, šampioni otvorenosti i razvoja, kao i uzori multilateralizma, pokazujući svoje odgovornosti kao velike zemlje u sve turbulentnijem međunarodnom okruženju”.
U jednoj od objava, navedeno je i da je konferencija sa Berbok otkazana, ali ni to nije u potpunosti tačno, jer, kako se može vidjeti iz zvaničnih kanala komunikacije njemačke Vlade, ministarka je održala konferenciju za medije, ali bez kineskog kolege.
Takođe, stari snimak, koji je prezentovan kao novi, nastao je nakon završenog sastanka, u kojem se vidi, da kineski sagovornici, ljubazno ispraćaju ministarku, te da nije “hladno izbačena sa njemačkim novinarima”.
Dakle, informacije da je Berbok izbačena sa sastanka iz Kine, nijesu tačne i dobijaju ocjenu lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.