Američki milijarder i filantrop, Džordž Soroš nije među najomiljenijim javnim ličnostima, a osim što ga korisnici društvenih mreža svako malo sahranjuju, povezuju ga i sa Hitlerom, izmišljaju rodbinske veze sa porodicom Rotšild i slično…
Ovog puta na mrežama se proširila informacija (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) da ga je jedna svjetska sila čak proglasila “globalnim teroristom”.
“Kina je službeno proglasila Georgea Sorosa ‘globalnim teroristom’ nazivajući ga ‘Sotoninim sinom’ i ‘Najzločestijom osobom na svijetu”, otkrivaju korisnici Fejsbuka.
Vijest da je Kina proglasila Džordža Soroša globalnim teroristom niti je nova, niti je tačna.
U pitanju je lažna vijest koja cirkuliše u onlajn prostoru još od 2021. godine.
Soroš je 2021. godine objavio dva članka, jedan u Wall Street Journal-u i drugi na Financial Times, u kojima je iznio kritike na račun odluke američkih investicionih fondova da investiraju u kinesku privredu.
Očekivano, ovakav Sorošev stav je naišao na negodovanje kineskih zvaničnika, ali i medija. Između ostalog, i The Global Timesa – medija koji kontroliše Komunistička partija Kine (KPK).
Na tom mediju objavljena je kolumna sa osvrtom na Soroševo upozorenje američkim investicionim fondovima, u čijem je naslovu Soroš okarakterisan kao “globalni ekonomski terorista”.
“Ovaj “globalni ekonomski terorista” sada se fokusira na Kinu!”, stoji u naslovu kolumne iz 2021. godine.
U ovoj kolumni se Soroš, osim globalnim ekonomskim teroristom, naziva i teoretičarem zavjere, najzločestijim čovjekom na svijetu i spočitava mu se da je “ponovo usmjerio svoj pogled ka Kini”, o čemu su izvijestili i brojni mediji.
Iako je ova kritički nastrojena kolumna objavljena objavljena u mediju koji kontroliše kineska vlada, to samo po sebi ne znači da je riječ o zvaničnoj državnoj odluci da Soroša proglase teroristom, niti je kineska vlada donijela takvu odluku.
Na isti zaključak ukazali su i strani fakt-čekeri USA Today, Facta News, kao i kolege iz Hrvatskog Faktografa.
Objave ocjenjujemo kao lažnu vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.