Kamala Haris podržavala dekriminalizaciju, a ne legalizaciju narkotika za ličnu upotrebu 

98

Diskreditacija političkih suparnika na osnovu njihovih diskutabilnih i često društveno neprihvatljivih stavova u predizbornim kampanjama nije nepoznanica, pa tako ne izostaje ni tokom predsjedničke kampanje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). 

Na Fejsbuku se pojavila informacija (arhivirano) da Kamala Haris, kandidatkinja demograta, podržava legalizaciju teških droga. 

“Kamala Harris podržava legalizaciju fentanila, heroina, kokaina, cracka, morfija, alkohola, krokodila itd”, piše između ostalog u objavi. 

Italijanska fakt-čeking platforma Open Online potvrdila je autentičnost televizijskog priloga koji je emitovala američka tv stanica CNN, a koji prati objavu na Fejsbuku. 

Na sajtu CNN-a dostupan je i tekst u kojem je citiran stav Kamale Haris koji je iskazala u anketi 2019. godine. 

Te godine, anketu je uputila Američka unija za građanske slobode (ACLU), nevladina organizacija koja se bavi zaštitom građanskih prava i sloboda u SAD-u, svim predsjedničkim kandidatima koji su učestvovali u izbornoj trci za predsjedničke izbore 2020. godine.  

Na anketno pitanje “Da li podržavate dekriminalizaciju na saveznom nivou za posjedovanje svih droga za ličnu upotrebu?”, Haris je odgovorila potvrdno. 

Dodatno je i obrazložila svoj odgovor: 

“Bila sam jedan od predlagača Zakona o marihuani, koji bi dekriminizovao marihuanu, i vjerujem da je davno prošlo vrijeme da promijenimo naš zastarjeli i diskriminatorni pristup kriminalizaciji marihuane. Tokom moje karijere, podržavala sam liječenje zavisnosti od droga, tretirano kao zdravstveno pitanje, pristup koji se fokusira na rehabilitaciju, a ne na zatvorske kazne za prekršaje povezane s drogama. Ova filozofija je primijenjena u mojim programima koji su imali prioritet da povežu pojedince sa tretmanima za zloupotrebu supstanci kao dio programa preusmjeravanja i reintegracije, uz pomoć u zapošljavanju”. 

Dakle, Harisonova je govorila o dekriminalizaciji droga za ličnu upotrebu, a ne o legalizaciji fentanila, heroina, kokaina, morfijuma… 

Na sajtu organizacije koja je kreirala upitnik, američke Unije za građanske slobode, dekriminalizacija se definiše kao: 

„Čin ukidanja krivičnih sankcija u vezi sa određenim aktivnostima, uključujući posjedovanje narkotika za ličnu upotrebu. Supstanca je i dalje zabranjena, ali posljedice za one kod kojih se pronađe supstanca više nisu krivično kažnjive. Umjesto zatvorske kazne, oni za koje se otkrije da posjeduju drogu mogli bi da budu preusmjereni na socijalne službe i da im se oduzme droga. Proizvodnja i prodaja dekriminalizovanih droga su, međutim, nelegalni”. 

Dakle, dekriminalizacija ne znači da je droga legalna, već samo da pojedinac nije krivično gonjen za određene radnje vezane za narkotike, odnosno posjedovanje zbog lične upotrebe, dok legalizacija podrazumijeva da droga može biti zakonito korišćena i prodavana. 

„Legalizacija je akt kojim se zakonom dozvoljava upotreba supstance. U kontekstu zakonskog tretiranja droga, termin „legalizacija“ se koristi na različite načine. Obično, to uključuje neku vrstu legalnog snabdijevanja, od recepta do regulisanih prodavnica kanabisa. Ljudi mogu da koriste supstancu bez brige da će biti osuđeni ili kažnjeni. Takođe se mogu uspostaviti ograničenja upotrebe supstance. Na primjer, zakon može zahtijevati da imate određeni broj godina za upotrebu supstance, a količina koju osoba može da nosi ili posjeduje može biti ograničena, kao što je slučaj sa ljekovima na recept”. 

Dakle, u pravnim sistemima u kojima su droge dekriminalizovane, pojedinac ne može biti krivično gonjen, već se najčešće upućuje na rehabilitacioni tretman ili snosi novčanu kaznu, dok legalizacija podrazumijeva legalnu upotrebu, posjedovanje, proizvodnju i distribuciju narkotika, bez krivične ili prekršajne odgovornosti. 

Zato, objavu ocjenjujemo ocjenom dezinformacija. 

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article