Kamala Haris ne napušta predsjedničku trku 

Demokratska kandidatkinja na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Kamala Haris trenutno je u blagoj prednosti u odnosu na republikanskog kandidata i bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa, pokazuju neka od posljednjih istraživanja.  

Kampanja polako ulazi u završnicu, a nama su pažnju privukle “udarne vijesti” sa društvenih mreža: 

Kamala Harris se povlači! – tvrde pojedini korisnici Fejsbuka. (1, 2) (arhivirano ovdje i ovdje

Sasvim je jasno da informacija poput ove ne bi mogla proći neopaženo, jer je riječ o američkim izborima koji su gotovo uvijek pod povećanom pažnjom cjelokupne svjetske javnosti. 

Nijedan kredibilni izvor nije objavio da se Harisova povukla iz predizborne trke, niti je to ona objavila, što nam govori da je u pitanju netačna informacija. 

Osim toga, Kamala Haris aktivno vodi kampanju na društvenim mrežama, svakodnevno objavljujući predizborne poruke. 

Ono što je u cijeloj priči zaanimljivo jeste da su ove tvrdnje navodno potekle od izvora koji je označen kao izvjesni Fil Godlevski. 

Godlevski je jedan od istaknutijih članova pokreta QAnon, krajnje desničarske grupe koja vjeruje u postojanje globalne tajne zavjere elitnih pojedinaca koji su umiješani u trgovinu djecom, satanizam i globalnu kontrolu, a protiv koje se, kako tvrde, bori bivši predsjednik SAD-a, Donald Tramp, ujedno i aktuelni protivkandidat Harisove. Sudski zapisi iz 2022. godine pokazuju da Godlevski ima kriminalni dosije, uključujući i neprimjerenu vezu sa maloljetnicom, koju je policija okarakterisala kao seksualnu.  

Da je netačno da se Kamala Haris povlači iz trke za predsjednicu SAD-a objavile su i naše kolege iz hrvatskog Faktografa

Zbog činjenica koje demantuju da je demokratska kandidatkinja, Kamala Haris odustala od kandidature, objave ocjenjujemo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.