Neočekivani heroj ovogodišnjih Olimpijskih igara je Turčin Jusuf Dikec koji se bavi streljaštvom. On je za svega nekoliko dana postao internet senzacija, zbog neobičnog nastupa u Francuskoj. Ali, za njega ste već čuli.
Međutim, ako ste čitali društvene mreže, mogli ste steći potpuno pogrešnu sliku o čovjeku.
U jednom postu koji je postao viralan kaže se: (arhivirano: ovdje)
Dikec Jusuf, koji je tek nedavno počeo da puca nakon posebno žestoke svađe sa bivšom suprugom, pripisuje svoj uspjeh na OI u Parizu, svojoj novootkrivenoj strasti da vidi svoju djecu i nemilosrdnoj želji da dokaže da bivša nije u pravu. “Nikad nisam mislio da ću biti ovdje”, rekao je Jusuf, nonšalantno sliježući ramenima. “Samo sam ciljao na vikend sa djecom.”52-godišnjak, koji radi kao mehaničar u maloj garaži u Istanbulu, prvi put je uzeo pištolj tokom posebno frustrirajućeg posredovanja u razvodu…
A u nekim od ponovnih dijeljenja na Fejsbuku, dodaje se: 1, 2 (arhivirano: 1, 2)
IZA SVAKOG USPJEŠNOG MUŠKARCA STOJI ŽENA!
KAD U METI VIDIŠ BIVŠU ŽENU I SVAKI METAK SMJESTIŠ U CENTAR…
Dikec nastupa od 2001.
Iako je stekao planetarnu slavu preko noći o Dikecu ima malo informacija. On se nije puno oglašavao, pa je misterija još veća. Međutim, ono što je poznato da Dikec nije nedavno počeo da puca. Na sajtu Olipmijskih igara piše da je počeo da se bavi streljaštvom 2001, a na istoj stranici su pobrojani njegovi brojni nastupi. Svjetski mediji pišu:
“Dikecu nije strano streljaštvo: Pariz 2024. su njegove pete Olimpijske igre, pošto je prethodno predstavljao Tursku 2008, 2012, 2016. i 2020. godine. Takođe ima nekoliko titula sa svjetskih i evropskih prvenstava za razne discipline u pištolju.”
Priča potekla sa mim stranice
Sporne objave zapravo su prevod satirične priče sa mim stranice “The sports memery”. Oni su objavili srceparajuću priču o Dikecu prvog avgusta. Na kraju posta jasno piše: (arhivirano: ovdje)
“Ovo je satiričan post. Jasno je da smo mi satirična/parodija stranica”
Ovom temom bavile su se i kolege iz Snopes-a.
S obzirom na to da u spornim objavama nije naznačeno da se radi o satiri, kao što jeste u originalnom postu na engleskom, one dobijaju ocjenu – lažna vijest.
Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu.