Još jedan primjer netolerancije: Fotografija “plivačice” je očigledna manipulacija 

138

Društvenim mrežama od nedavno dijeli se fotografija muškarca u ženskom donjem vešu (1, 2, 3) (arhivirano 1, 2, 3), uz tvrdnje da prikazuje takmičarku koja je osvojila olimpijsku medalju u plivanju na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu: 

Poslije carobnog otvaranja Olimpijade ovako nesto nije bilo tesko predvidjeti … 

Olimpijska ucesnica u zenskom plivanju osvojila srebrnu medalju … hehehehe 

Ovo je samo jedna u nizu dezinformacija koje su se pojavile tokom Igara, naročito kada je riječ o rodnom i polnom identitetu takmičara. Iako su ovakve teme često predmet polemika, važno je razotkriti neistine koje narušavaju integritet sportskih događaja.  

Prvo, ni u jednoj od objava se ne precizira u kojoj disciplini plivanja osoba s fotografije je navodno učestvovala. Pregledom zvanične stranice Olimpijskih igara u Parizu, koja sadrži sve učesnike/ce plivačkih disciplina (arhivirano), jasno se može uočiti da osoba prikazana na fotografiji nije među prijavljenim takmičarima/kama. 

Dodatno, nekoliko detalja na fotografiji ukazuje na to da ona nije napravljena tokom Olimpijskih igara. Prvo, osoba na slici stoji u neprirodnom položaju pored platforme za skakanje u vodu, što odudara od standardnog držanja sportista. Kako navodi Myth Detector (arhivirano), na platformi je ispisana samo riječ “Paris”, dok se na zvaničnim borilištima ovogodišnjih Olimpijskih igara (arhivirano) koristi natpis “Paris 2024”, što je i uobičajena praksa kod svih prethodnih igara, gdje se uvijek navodi naziv grada i godina održavanja. 

Dalje, logo Olimpijskih igara na fotografiji nije ispravan. U dva slučaja se primjećuje greška – na jednom mjestu krugovi nisu iste veličine, dok na drugom postoji šest krugova umjesto pet, koliko ih zaista ima u zvaničnom olimpijskom simbolu. Ovo su očigledni znaci da je fotografija izmijenjena. 

Osim toga, osoba na fotografiji nosi ženski donji veš, što je suprotno strogim pravilima (arhivirano) koja važe za takmičare na Olimpijskim igrama. Plivačice i plivači imaju jasno definisane kupaće kostime, a nošenje donjeg veša nikako ne spada u dozvoljenu opremu. Pored toga, na slici se vidi da osoba ne nosi kapu, što je uobičajeno za takmičarke/ke, jer mnogi plivači nose čak dvije kape (arhivirano) zbog boljih performansi. 

Obrnuta pretraga ove fotografije nije dala rezultate koji bi ukazali da je ona autentična ili da potiče iz nekog kredibilnog izvora (1, 2, 3) (arhivirano 1, 2, 3). Umjesto toga, pretraga je rezultirala isključivo objavama na društvenim mrežama, što dodatno potvrđuje sumnje u njen legitimitet.  

Na kraju, iako su ovogodišnje Olimpijske igre bile obilježene nepotrebnim kontroverzama vezanim za rod i pol (arhivirano) pojedinih takmičara/ki, jasno je da fotografija o kojoj je riječ nije autentična. Osoba na slici nije učestvovala na Olimpijskim igrama, a sumnja se čak i u njeno postojanje u kontekstu koji je prikazan. 

U duhu Olimpijskih igara, koje simbolizuju zajedništvo, poštovanje i fer plej, važno je da prepoznamo istinu i odbacimo dezinformacije koje podstiču netrpeljivost i predrasude. U cilju skromnog doprinosa poštovanju svih pojedinaca, bez obzira na njihov identitet,  i očuvanju istinskih vrijednosti koje Olimpijske igre nose – prijateljstva, jedinstva i razumijevanja među ljudima,  

Ovim objavama dajemo ocjenu – lažna vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article