Izmišljeni citat Nelsona Mandele: Šta južnoafrički lider nije rekao o Americi 

385

Nelson Mandela je jedan od ljudi koji je obilježio 20-ti vijek kao državnik, revolucionar i simbol borbe protiv nejednakosti. Njegovo nasljeđe je bogato, kao i riznica njegovih citata (arhivirano: ovdje), u kojima se obraćao svijetu u cilju pobjede nad nepravdom. Jedan od njegovih citata, na primjer, glasi: “Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete koristiti da promijenite svijet” i može se pronaći pretragom interneta.  

Međutim, Mandeli se pripisuje još jedan citat, u kojem je navodno rekao: (1, 2, 3) (arhivirano: 1, 2, 3

“Kada se dvije susjedne zemlje bore jedna protiv druge, samo znajte da su SAD posjetile jednu” Nelson Mandela 

Prostom pretragom na našem jeziku ovaj citat se ne može pronaći ni na ekavici, ni na ijekavici. Kada se prevede na engleski jezik, pretraga vodi do pojedinačnih profila na društvenim mrežama, koji su vjerovatno pomislili da se radi o originalnom Mandelinom citatu, pa su htjeli da podijele malo njegove mudrosti.  

Međutim, kolege iz Snopes-a u svom istraživanju nijesu našle nijedan dokaz da je Mandela to rekao. U njihovom tekstu se kaže: (arhivirano: ovdje) 

“U stvari, nema dokaza da je Mandela ikada dao citat. Nijedna vjerodostojna novinska kuća nikada nije prenijela da je to rekao, a citat se nije pojavio u pretragama novina i drugih onlajn arhiva.  

Ni arhiv govora južnoafričke vlade o Mandeli, ni zbirka Mandelinih citata Ujedinjenih nacija nijesu dale nikakve dokaze da je bivši političar izgovorio te riječi.  

Takođe, nije bilo vjerodostojnih dokaza da je citat pripisan drugom govorniku, niti dokaza da je citat postojao prije 5. decembra 2013, kada je Mandela umro.” 

Na sajtu Encyclopedia Britannica navodi se (arhivirano: ovdje) 15 Mandelinih citata, poput: “Pravi lideri moraju biti spremni da žrtvuju sve za slobodu svog naroda, “Uvijek izgleda nemoguće dok se ne uradi”, Ne sudite mi po mojim uspjesima, sudite mi po tome koliko sam puta pao i ponovo ustao” i slični. Ali, nigdje pomena o onom o iz objava na Fejsbuku.  

Zbog svega navedenog, ali i trenda pripisivanja citata raznim poznatim ličnostima o kojem smo već pisali, sporne objave dobijaju ocjenu – lažna vijest.  

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article