Izmišljeni citat izmišljenog Rokfelera u službi borbe protiv feminizma 

157

Na društvenim mrežama se širi još jedna u nizu lažnih objava, u kojoj navodni član dinastije Rokfeler, Nikolas Rokfeler, ,,priznaje” mračne ciljeve feminizma. Ova tvrdnja (arhivirano) prikazana je kao dio zavjere usmjerene na uništenje porodice i društva.  

Narator ove lažne tvrdnje nas najprije uvodi u temu, a zatim čita navodni citat Nikolasa Rokfelera: 

Nikolas Rokfeler, jedan od nasljednika Rokfelera, je napisao sljedeći citat, koji nam pomalo pokazuje ono što i mi ovih dana vidimo. Ostaviću ga baš onakvog kakav je.  

,,Feminizam je naše otkriće, i to iz dva razloga. Prije je samo polovina stanovništva plaćala porez, a sada skoro svi jer i žene idu da rade. Osim ovoga, i porodica je uništena i mi smo tako stekli moć nad djecom, ona su pod našom kontrolom. Uz pomoć naših medija dobijaju nesvjesno našu poruku i ne stoje više pod uticajem netaknute porodice. Tako što mi podstičemo žene da budu protiv muškaraca i partnerstvo i zajednicu porodice uništavamo, stvorili smo pokvareno društvo od sebičnih ljudi. Oni rade na navodnoj karijeri, konzumiraju modu, poznate marke, i tako postaju naši robovi i misle da je to dobro. Kraj citata.” 

Objavu prati i komentar administratora stranice:  

,,Poslušajte šta je po njima ravnopravnost! Kako je uništena porodica? U ovom kratkom video klipu je njihovo priznanje zašto toliko promovišu i ističu ravnopravnost žena. Naravno, sve je podredjeno u njihovu korist, finansije i moć.” 

Međutim, kroz analizu podataka o porijeklu citata i ličnosti uključenih u ovu tvrdnju, jasno je da je cijela priča – od lika Nikolasa Rokfelera do navodnog priznanja – jednostavno izmišljotina. 

Mit o Nikolasu Rokfeleru: Nepostojeći nasljednik 

Na osnovu provjerenih izvora i istraživanja porodičnog stabla dinastije Rokfeler, Nikolas Rokfeler nije prepoznat kao član poznate Rokfeler dinastije, koja vuče svoje korijene od Džona D. Rokfelera, osnivača Standard Oil-a i jednog od najbogatijih ljudi u istoriji SAD-a. Rokfeler dinastija se pažljivo dokumentuje zbog bogatstva i uticaja koje porodica ima u finansijama, filantropiji i politici već više od jednog vijeka. Nikolas Rokfeler nije zabilježen među članovima porodice ili kao neko ko je blisko povezan s centralnim ogrankom porodice. 

Jedina pojava imena Nikolas Rokfeler javlja se u kontekstu nezavisnih pravnih i poslovnih poduhvata bez direktne veze s porodicom. Na internetu se njegovo ime povremeno pojavljuje u vezi s azijskim investicionim projektima, ali se i u ovim slučajevima o njemu malo zna. Tvrdnje koje povezuju Nikolasa s kontroverznim izjavama o feminizmu i kontroli porodice uglavnom potiču iz teorija zavjere koje su u eter iznijeli Aron Ruso i Aleks Džons, poznati teoretičari zavjere, tokom intervjua iz 2006. godine. 

Iako se njegovo ime sporadično pojavljuje, Nikolas Rokfeler nije zabilježen kao uticajna ličnost u centralnim poduhvatima ili poslovima porodice, niti je upisan među potomke glavne linije Rokfelera. Samim tim, tvrdnje o njegovoj ulozi u promociji feminizma s ciljem kontrole društva nemaju istorijsku osnovu i pripadaju sferi fikcije ili netačnih interpretacija. 

Porijeklo navodnog „citata”: Razgovor između teoritčara zavjere Rusa i Džonsa 

Pomenuti citat je, zapravo, izmislio Aron Ruso, poznati filmski režiser i aktivista, u razgovoru sa Aleksom Džonsom, jednim od najpoznatijih američkih teoretičara zavjere. U intervjuu iz 2006. godine, Ruso je ispričao priču u kojoj tvrdi da mu je “prijatelj iz Rokfeler porodice” otkrio tajnu o feminizmu kao zavjeri da bi elite mogle “kontrolisati društvo”. Međutim, nije pružio nikakve dokaze za te tvrdnje niti konkretne podatke o osobi o kojoj govori. Naprotiv, ovi navodi su u više navrata raskrinkani kao neosnovani i neprovjereni. 

Osim toga, Aleks Džons je i sam kontroverzna figura poznata po promociji neistina i ekstremnih teorija zavjere, uključujući i tvrdnje da su pojedine tragedije, poput pucnjava u školama, bile iscenirane. Njegovo uključivanje u širenje ovih ideja dodatno umanjuje kredibilitet i upućuje na to da su ovakve teorije plasirane sa ciljem manipulacije i dezinformisanja javnosti. 

Reciklaža lažnih vijesti 

Ovo nije prvi put da se ovaj navodni „citat“ pojavljuje u javnosti. Ova dezinformacija se reciklira na društvenim mrežama i forumima već duži niz godina, i to u talasima. Već je raskrinkana i označena kao lažna na našem portalu, a hrvatski Faktograf je kroz analizu druge teme takođe potvrdio da je Nikolas Rokfeler izmišljena ličnost. Međutim, poput mnogih teorija zavjere, vraća se u javnost kroz različite forme, često uz senzacionalističke naslove ili uz tvrdnje o „novootkrivenim informacijama“, kako bi ponovo pridobila pažnju i podstakla sumnje među korisnicima društvenih mreža. 

Istorija feminizma: Borba za prava, a ne zavjera 

Feminizam nije nikakva elitna zavjera, već istorijski pokret koji je započeo iz težnje za jednakost žena u društvu. U svom korijenu, feminizam je bio usmjeren na prava žena na obrazovanje, političko angažovanje, pravo na rad i pristup društvenim resursima. Različiti talasi feminizma donijeli su značajne promjene, od prava glasa do borbe protiv nasilja nad ženama, a njegovi rezultati su vidljivi širom svijeta. Svaki pokušaj da se feminizam prikaže kao sredstvo za “kontrolu društva” predstavlja pogrešno tumačenje ovog pokreta i omalovažava dugogodišnju borbu žena za osnovna prava. 

Teorije zavjere često koriste emocionalno nabijene teme, kao što su porodica i tradicionalne vrijednosti, kako bi izazvale reakciju kod publike. U slučaju ovog navodnog „citata“ Rokfelera, priča je dizajnirana tako da izazove bijes i strah prema promjenama u društvu, targetirajući feminizam kao prijetnju „porodičnim vrijednostima“. Kroz takve dezinformacije, teoretičari zavjere grade narative koji privlače pažnju i šire nepovjerenje u društvene promjene, vodeći ljude ka zaključcima bez utemeljenja u stvarnosti. 

Pojava Nikolasa Rokfelera kao tajanstvenog „insajdera“ bez ikakvih dokaza, kao i recikliranje neprovjerenih citata, ukazuju na jasnu manipulaciju i zloupotrebu feminizma kao društvene teme.  

Ova objava dobija ocjene – lažna vijest i teorija zavjere. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

Ocjenu “Teorija zavjere” dobija medijski izvještaj koji daje neistinit ili neprovjerljiv opis neke pojave, događaja ili osobe, predstavljajući ih kao dio ili rezultat skrivenog plana (“zavjere”). Za ovakve sadržaje karakteristično je da iznose niz tvrdnji, predstavljenih kao činjenice, između kojih se utvrđuju uzročno-posljedične veze, bez nuđenja bilo kakvih kredibilnih dokaza. 

In this article