Dezinformacije su postale neizostavan dio izbora u svijetu, a ni posljednji – predsjednički izbori u Americi nisu bili izuzetak.
Na društvenim mrežama se pojavio video koji navodno dokazuje da je Gugl favorizovao Kamalu Haris pružajući brže i jednostavnije informacije biračima Demokratama gdje mogu glasati, dok je uskraćivao iste informacije simpatizerima Donalda Trampa. (arhivirano)
“Google skriva lokacije biračkih mjesta od Trumpovih glasača?
Tehnički div je presretan i pomaže kada neki korisnici traže “gdje mogu glasati za Harrisa” – promijenite imena, međutim”, piše u obavi koja prati video snimak objavljen na Fejsbuku.
Ovu objavu je podijelio i vlasnik Iks-a, Ilon Mask upravo na toj društvenoj mreži zbog čega je u kratkom vremenskom periodu ostvarila ogromnu vidljivost.
Međutim, to što je Mask nešto objavio ne znači i da je tačno.
U međuvremenu, ova objava je uklonjena sa njegovog naloga.
Haris – prezime i naziv okruga u Teksasu
Tvrdnja da je Gugl “upetljao svoje prste” tako što su informacije o biračkim mjestima na kojima mogu glasati za Trampa uskraćivali njegovim biračima je obmanjujuća.
Rezultati pretrage koristeći riječi “gdje mogu glasati za Trampa” i “gdje mogu glasati za Haris” na engleskom su se razlikovali iz prostog razloga što je prezime Haris ujedno i naziv okruga u Teksasu.
Iz kompanije Gugl su se oglasili u toku izbornog dana, uz objašnjenje da nema mjesta insinuacijama o uskraćivanju informacija.
“Pretraga „gdje glasati“ aktivira specifične pretrage jer je Haris takođe ime okruga u Teksasu. Slično se dešava i za „Vance“, jer je i to ime okruga. Popravka je u toku. Napomena: vrlo malo ljudi zapravo pretražuje biračka mjesta na ovaj način”, piše u objavi Gugla na društvenoj mreži Iks.
Dakle, ukoliko je neko pokušao da pretraži Gugl koristeći iste ključne riječi “gdje mogu glasati za Vance”, prikazali bi mu se isti specifični rezultati pretrage uz mapu koja prikazuje biračka mjesta. Ali, to ne dokazuje da je Gugl naklonjen nekom kandidatu, već su rezultati pretrage na Guglu konkretniji kada se ukuca naziv nekog okruga.
Fact Check, Snopes i DW su se već bavili ovom tvrdnjom.
Objavu ocjenjujemo ocjenom manipulisanje činjenicama.
Ocjenu “Manipulisanje činjenicama” dobija medijski izvještaj koji koristi poznate i tačne činjenice, ali ih interpretira na obmanjujući način. Ovi izvještaji uglavnom koriste tačne informacije za izvođenje netačnih zaključaka ili tvrdnji, čime usmjeravaju zaključke konzumenata medijskog sadržaja u pogrešnom smjeru u odnosu na stvarno značenje predstavljenih činjenica.