Međunarodni sud nije izdao nalog za hapšenje Netanjahua 

386

Vijest da je glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda Karim Kan podnio zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta, kao i lidera Hamasa zbog ratnih zločina obišla je svijet. 

Ovu informaciju pojedini mediji prenijeli su netačno. 

Portali RT Balkan i Oružje Online objavili su da je “Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje premijera Netanjahua, ministra odbrane Galanta i nekoliko lidera Hamasa”. 

Ista vijest se vrlo brzo proširila i na društvenim mrežama. (1, 2, 3, 4, 5

Međunarodni krivični sud sa sjedištem u Holandiji istražuje, krivično goni i sudi pojedincima optuženim za ratne zločine, genocid i zločine protiv čovječnosti. 

Procedure Međunarodnog krivičnog suda u Hagu nalažu da tužilac mora da zatraži naloge od pretpretresnog vijeća koje čini troje sudija. Ukoliko se sudije slože da postoje “razumni razlozi” za vjerovanje da su počinjeni ratni zločini ili zločini protiv čovječnosti, izdaće nalog za hapšenje izraelskog premijera i ministra odbrane, kao i lidera Hamasa, što u ovom trenutku još uvijek nije učinjeno. 

Važno je istaći da ne postoji rok za sudije koji definiše koliko dugo mogu razmatrati dokaze i kada moraju donijeti odluku da li postupak može da se nastavi. 

U ranijim slučajevima koje je Međunarodni krivični sud vodio, ovaj proces je trajao od mjesec dana do nekoliko mjeseci. 

Dakle, glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda u Hagu je podnio zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje premijera i ministra odbrane Izraela i trojice lidera Hamasa, o kojem će dalje odlučivati sudije. 

Zbog činjenice da su portali RT Balkan i Oružje online prenijeli netačnu informacija o postupanju Međunarodnog krivičnog suda, objave ocjenjujemo ocjenom greška. 

Ocjenu “Greška” dobija medijski izvještaj u kojem uredništvo medija napravi grešku objavom netačne informacije ili prenošenjem neprovjerene vijesti iz drugog izvora, bez očite namjere dezinformisanja javnosti. Ovakav izvještaj može biti veoma štetan u nekim slučajevima, a nakon ponavljanja prenošenja vijesti sa nepouzdanih izvora, možemo govoriti i o namjeri nekog medija da prenošenjem netačnog sadržaja utiče na javnost. 

Edit: 28.5.2024.

Portal RT Balkan objavio je ispravku u svom originalnom tekstu, jasno koristeći etički standard profesionalnog postupanja novinara i demantovao prvobitne navode i njima dajemo ocjenu Demantovano. Ocjena “Demantovano” se daje u slučajevima kada medij utvrdi da je sadržaj potpada pod neku od gore opisanih negativnih ocjena koji je objavio ocijenjen nekom od navedenih ocijena i onda ga demantuje na jasan i vidljiv način, u skladu sa principima objave demantija.