Gejts i njegova fondacija nisu odgovorni za paralizu djece u Indiji 

109

Da je američki milijarder i filantrop Bil Gejts meta broj jedan kada su u pitanju teorije zavjere, naročito one o vakcinama, nije nikakva tajna. Međutim, u moru različitih nonsensa često se pojedini istaknu u odnosu na druge zbog težine spornih tvrdnji. 

Tako je bilo u slučaju objave na fejsbuku u kojoj se navodi da Getjs snosi odgovorost za paralizu 47.000 djece u Indiji. 

„47 000 DJECE OSTALO JE OBOGALJENO I SA TRAJNIM INVALIDOM U INDIJI, IZRAVNA POSLJEDICA CJEPIVA KILLA GATESA POLIO. A sada je Izrael imao “ljubaznost” da zaustavi ubijanje djece u Gazi kako bi se mogla cijepiti “protiv” dječje paralize“, navodi se u fejsbuk postu (arhivirano ovdje). 

Tvrdnja je potkrijepljena člankom iz 2016. godine u kojem piše da su „obogaljenost i trajni invaliditet“ kod djece poslijedica Gejtsove vakcine protiv dječje paralize. 

Istražujući ove, ne tako svježe navode, teško se može doći do relevantnih informacija koje bi dale potvrdu napisanog. 

Sa druge strane, brojni relevantni sajtovi za provjeru činjenica potrudili su se da opovrgnu dezinformacije i lažne vijesti o Gejtsu, a jedna od raskrinkanih tvrdnji sadrži upravo podatke koji su objavljeni u fejsbuk postu. 

Naime, India today istraživački tim za provjeru činjenica još 2020. godine objavio je članak u kojem su opovrgnute teorije zavjere o „Gejtsovoj vakcini“ koja je navodno izazvala štetne poslijedice po zdravlje djece. 

Oni su se bavili serijom postova u kojima piše i da je zbog toga američki milijarder protjeran iz Indije.  

„Istina je da Fondacija Bil Gejtsa finansira istraživanje i programe imunizacije djece u nekoliko zemalja u razvoju, uključujući Indiju. Ali tvrdnja da je protjeran iz zemlje nije tačna. Zapravo, 14. maja, premijer Narendra Modi razgovarao je s Gejtsom putem video konferencije o važnosti globalne koordinacije u pogledu naučnih inovacija i istraživanja i razvoja u borbi protiv (Covid-19) pandemije”, piše u članku. 

Kada je u pitanju tvrdnja o trajnom invaliditetu kod djece koju je „Gejts imunizovao“, India today navodi: 

„Tvrdnja o Gejtsovoj vakcini protiv dječije paralize koja je navodno onesposobila 47.000 djece u Indiji proizlazi iz izvještaja objavljenog u “Indian Journal of Medical Ethics” 2012. godine. Prema izvještaju, ogroman porast akutne paralize je „direktno proporcionalan dozama oralnog poliomijelitisa. BMGF finansira programe iskorjenjivanja poliomijelitisa. Ali dok su se slučajevi NPAFP-a povećali sredinom 2000-ih, to ne znači da je vakcina protiv dječje paralize nužno bila uzrok. Prema izvještaju “BBC Newsa” objavljenom 2013. godine, dječja paraliza je samo jedan od mnogih uzroka, a drugi virusi i bakterije su takođe odgovorni za nagli porast slučajeva akutne paralize u Indiji”. 

Kako dalje piše, SZO smatra da je poliomijelitis vakcina (OPV) izuzetno siguran i efikasan alat za imunizaciju djece protiv ove bolesti.  

Zaključak analize India today fact checking tima je da tvrdnja o protjerivanju Gejtsa iz Indije zbog izazivanja paralize kod djece – nije tačna. 

Sličnu temu donosi znatno svježija analiza koju je u martu 2024. sproveo portal „Full fact“ 

„Ne postoje dokazi koji ukazuju na to da je Fondacija Bill & Melinda Gates paralizovala više od 300.000 djece kao rezultat testiranja vakcina u Indiji, kako se tvrdi na internetu. U primjerima koje je Full Fact vidio, oni koji dijele tvrdnju nisu pružili nikakve dokaze koji bi to potkrijepili, a nismo mogli pronaći ni vjerodostojne medijske izvještaje da se to dogodilo. Fondacija Gates je takođe potvrdila da je to laž“, navodi Full fact

Razmatrajući tvrdnje relevantnih izvora, jasno dolazimo do zaključka da ne postoji bilo koji dokaz koji bi ukazao na istinitost tvrdnje da je vakcina Bil Gejtsa odgovorna za paralizu desetina ili stotina hiljada djece u Indiji. 

Post u kojem se to navodi ocijenili smo kao lažnu vijest. 

Ocjenu “Lažna vijest” dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od strane medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu. 

In this article